İzmir’de FETÖ operasyonu: Rodi'nin sahibi yakalanamadı

İzmir’de FETÖ operasyonu: Rodi'nin sahibi yakalanamadı

FETÖ/PDY’ye finansal destek sağladığı iddiasıyla İzmir'de düzenlenen vakıf operasyonunda, aralarında işadamlarının da bulunduğu 7 kişi yakalandı. Gözaltı listesinde bulunan ve aylardır firari olan 'Rodi' giyim firmasının sahibi Fatih Kazancı yakalanamadı

09 Aralık 2016, Cuma 11:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY’ye yönelik yürüttüğü soruşturmada, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Akyaka Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı’na yönelik operasyon düzenledi. Soruşturmada 18 kişiye yönelik gözaltı kararının bulunduğu, 7 kişinin yakalandığı öğrenildi.


'RODİ' GİYİMİN FİRARİ SAHİBİ YAKALANAMADI


Fethullah Gülen’in İzmir’deki ilk destekçilerinden ve üyelerinden olan ’Rodi’ giyim firmasının sahibi Fatih Kazancı’nın isminin de gözaltı listesinde bulunduğu, ancak yurtdışına kaçtığı ileri sürüldü.

İDİL KOLONYALARI'NIN TUTUKLU SAHİBİ DE GÖZALTI LİSTESİNDE


Listedeki İdil Kolonyaları’nın sahibi Mehmet Timuroğlu’nun ise yine örgüt üyeliği suçundan daha önce tutuklandığı ifade edildi.
 

CAMİ DERNEĞİNİ ELE GEÇİRMİŞLER


Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün vakıfa yönelik 2011 ile 2016 yıllarına yönelik araştırmasında, FETÖ üyelerinin, Bayraklı Sancak Cami Derneği’nin yönetimini ele geçirdikten sonra sahibi oldukları 99 gayrimenkulü örgüt adına kullandıkları saptandı.

Vakıf yönetiminin, gayrimenkulleri FETÖ’ye bağlı olan ve Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Yamanlar Koleji okullarına, Fidan Eğitim Gönüllüleri Derneği ile Güçlü Çalışanlar Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği’ne düşük fiyatlardan kiraladıkları tespit edildi. Hesaba aktarılan bu paraların ise vakıf yönetiminde daha sonra FETÖ’ye ait kurumlara aktarıldığı da belirlendi.

Bu yöntemle 2 milyon 196 bin 630 TL vakıfı zarara uğratan FETÖ üyelerinin, sosyal medya hesaplarından örgütü destekleyen paylaşımlarda bulundukları, 17-25 Aralık sürecinde Banka Asya’daki hesaplarında 8 milyon TL’lik mevduat aktardıkları da ortaya çıktı.

Mehmet CANDAN / İZMİR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Muhittin Böcek'in corona virüs test sonucu çıktı