İzmir'de kilise papazına cinsel istismar suçlaması

İzmir'in Menderes ilçesinde, bir kilisenin papazı George B., anne ve 6 yaşındaki biri erkek, ikiz çocuklara cinsel istismar suçlamasıyla yargılanıyor. 28 yıl hapis istemiyle dava açılırken ve tutuksuz yargılanan sanık duruşmada suçlamaları reddetti

17 Mart 2017, Cuma 14:41
A A
İzmir'de kilise papazına cinsel istismar suçlaması
Olay, geçtiğimiz 19 Ağustos günü, Özdere Çukuraltı Mahallesi'nde bulunan bir evde meydana geldi.

Özdere'de İngilizce kursu veren, eşinden ayrı biri erkek 6 yaşındaki ikiz çocukları ile yaşayan Ukrayna uyruklu Svitlana Ö. (39), Özdere'deki kilisenin papazı İngiltere uyruklu George B.'nin (72) eşine çocuklarına bakması için bırakmaya gitti.
 

ŞİKAYETÇİ OLDU


Eşinin İngiltere'de olduğunu söyleyen papaz, genç kadını kapıda karşılayıp bir kez normal olarak sarıldı. İddiaya göre, kadına bir kez daha sarılan papaz George, bu kez genç kadına cinsel istismarda bulundu. Durum karşısında şoke olan anne Svitlana, çocuklarını da alıp hemen oradan uzaklaştı. Yapılan sarkıntılık üzerine papazın çocuklarına da aynı şeyleri yapabileceğini düşünen anne, çocukları ile konuştuğunda aynı olayların yapıldığını öğrendi. Svitlana Ö., Menderes Cumhuriyet Başsavcılığına giderek papazdan şikayetçi oldu. Jandarma tarafından gözaltına alınan sanık George B., nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 

28 YIL İLE YARGILANIYOR


Cumhuriyet Savcısı İlhami Başkurt, şüpheli George B., hakkında 'Çocuğun cinsel istismarı' ve 'Çocuğun cinsel istismarı sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırı' suçlarından 28 yıl hapis cezası istemiyle yargılanması için Ağır Ceza Mahkemesinde dava açtı. İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan ilk duruşmaya tutuksuz yargılanan sanık papaz George B., avukatı Hakkı Çelik ile müdahillikleri kabul edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Pınar Melli, annenin avukatı Seda Gürel ile çocukların avukatı Selami Akyol katıldı.
 

SANIK SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ


Mahkemede ifade veren papaz George B., "11 yıldır Özdere'de yaşıyorum. Svitlana eşim ile iki yıldır tanışıyor. Ben kendisiyle hep mesafeli kaldım. Kendisi kiliseye iki üç kez ziyarete geldi. İngilizce ders verdiği için çocuklarını bırakacak yer bulamıyordu. Çocuklarını iki üç kez eşime bıraktı. Evimiz triplekstir. Ben üst katta kalıyordum, çocuklar ise alt katta. Ben onları hiç görmüyordum. Çocuklarla hiç yalnız kalmadım. Olay günü eşim yurt dışındaydı. Svitlana kucağında kız çocuğu ile kapıya geldi. Bende hoş geldiniz diye çocuğu kucağındayken sarıldım. Herhangi cinsellik düşüncem yoktu. Kısa bir süre sonra çocukları alıp gitmek istedi. Uğurlarken bir kez daha sarıldım. Bana iftira atıyor. Bu bir ağır yalandır. Çocuklarına ve kendisine karşı bir cinsel nitelikli davranışım olmamıştır. Mahkumiyet halinde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul ediyorum" dedi.
Sanığın avukatı Hakkı Çelik ise "Kendi cemaat davranışları olarak gelen kişileri sarılarak karşılıyorlar. Herhangi cinsel bir düşüncesi olmamıştır. Oturduğu evin alt kısmı camdır, her taraftan rahatlıkla görünmekte. Çocuklar bu salonda ağırlanmıştır. Müvekkilimin çalışma odası üst kattadır. Çocuklarla hiçbir zaman yan yana gelmemiştir" diye konuştu.
 

SANIĞIN EŞİ: İFTİRA ATIYORLAR


Tanık olarak dinlenen sanığın eşi Allison Margaret B., "Svitlana ile iki yılı geçkindir tanışıyoruz. Selçuk'ta bir arkadaşı vardır, başka arkadaşı yoktur. Kendisi ile arkadaşlık bağı kurdum, kendisine ve çocuklarına yardımlarda bulundum. Ders vermeye veyahut alışverişe gideceği zaman çocuklarını evde yalnız bırakıyordu. Bunun kendisine tehlikeli olduğunu, isterse çocuklarına bakabileceğimi söyledim. Birer ay arayla üç dört kez çocukları benim evime getirdi. Torunumun oyuncakları ile oynayıp vakit geçiriyorlardı. Eşimin ofisi üst kattaydı, onun yanına hiç çıkmadılar. Yalnız kalmış değildir. Eşim ben İngiltere'deyken beni aradı, 'Svitlana'nın çocukları bırakmaya geldiğini, kucağındaki kızın ağlaması üzerine bırakmadığını ve çok telaşlı olduğunu, ona sarılarak karşıladığını ve çocukları burada bırakamam diyerek gittiğini' söyledi. O akşam geç saatte Svitlana bana 'Çocukları George'la niye yalnız bıraktın, bu ne zaman oldu' şeklinde bir mesaj gönderdi. Ben de kendisine 'Ne hakkında konuştuğunu bilemiyorum, çocukları George'la yalnız bırakmadım' şeklinde cevap yazdım. Ben neden eşime bu iftirayı attı bilmiyorum. Eşiyle arası iyi değildi, ondan şiddet görüyordu. Parasını çalıp, Ukranya'da ev bile almış. Tahminim devletin kendisine ve çocuklarına yaptığı yardımın kesilmesini önlemek için böyle bir iftira attığını sanıyorum" ifadelerini kullandı.
 

AVUKAT, TANIĞIN YALAN SÖYLEDİĞİNİ İLERİ SÜRDÜ


Svitlana Ö.'nün avukatı Seda Gürel, "Tanık müştekinin eşinden sanki para çaldığını görmüş gibi ifade verdi. Müvekkilimin eşi ile olan problemi daha eski tarihlidir ve eşinden şiddet görmüştür. Bu olayın ardından Ukranya'ya gittiler, şu anda Ukranya'dalar. Kendisi ile telefonla görüştüm, bir daha ki duruşmaya gelmelerini isteyeceğim. Kendileri para verilmesini sağlamak için bunu yapmış olsalar yurt dışına çıkmazlardı, bu iddia doğru değildir" dedi.
Mahkeme heyeti, sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı ile uygulanan adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verirken eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.
Sıradaki haber yükleniyor...