İzmir, iklim kriziyle mücadele ediyor

İzmir, iklim kriziyle mücadele ediyor

İzmir, iklim kriziyle mücadele ediyor

30 Kasım 2019, Cumartesi 10:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

EKONOMİ Gazetecileri Derneği'nin düzenlediği, 11'inci Küresel Isınma Kurultayı'nda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İzmir, seragazı emisyonunu 2030 yılına kadar yüzde 40 oranında azaltacak" dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen 11'inci Küresel Isınma Kurultayı, İzmir'de gerçekleştirildi. Kurultaya katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, iklim krizinin etkilerine karşı tedbir almak ve iklim kriziyle uyumlu politikalar geliştirmek için belediye bünyesinde İklim Değişikliği Daire Başkanlığı kurduklarını ifade ederek iklim kriziyle ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı. Başkan Soyer, "2020 yılına kadar seragazı emisyonunu yüzde 20 oranında azaltma taahhüdümüzü, İklim ve Enerji İçin Başkanlar Sözleşmesi ile 2030 yılına kadar yüzde 40 oranında azaltacak şekilde yeniledik. ESHOT'un Buca'daki atölye binalarında, bu otobüslerin elektrik ihtiyacını karşılamak için güneş enerjisi santrali kurduk. 'İzmir'i demir ağlarla örüyoruz' dememizin en temel nedeni de bu. Sağlıklı, güvenilir ve daha temiz bir ulaşım sistemini İzmir'de hakim kılıyoruz" dedi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİ DEVAM EDECEK

Soyer, temiz bir gelecek ve temiz bir İzmir için, güneş enerjisinden elektrik üretimini artırmanın kendileri için bir öncelik olduğunu ifade ederek, Çiğli Çamur Çürütme Kurutma Tesisi, Menderes'teki Solar Çamur Kurutma Tesisi, Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı ve Spor Salonu, Seyrek Hayvan Barınağı ile Selçuk Katı Atık Transfer İstasyonu'nun çatılarına güneş enerji santralleri kurulduğunu hatırlattı. Harmandalı'da geçen hafta açılan biyogaz tesisiyle İzmir'de atıktan enerji üretimi devrini başlattıklarını söyleyen Soyer, "Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinde de, dört yeni atık tesisini de en kısa zamanda hayata geçireceğiz" diye konuştu.

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak ise "İklim değişikliği din, dil, ırk, ekonomik durum farkı gözetmeksizin herkesi vuruyor. Biz iklim değişikliğini durdurmazsak o bizi durduracak" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER “Sağlıklı Köy Okulları" Projesi Bayındır'da