İzmir Körfezi'nde canlı çeşitliliği arttı

Dünyanın üzerine kabus gibi çöken corona virüs nedeniyle insanlar evde kalınca çevre ve doğa, yenilenme fırsatı buldu. Hava kirliliği, trafik ve doğadaki tahribat azalınca sevindiren haberler art arda geldi. İstanbul Boğazı ve sahillerinde yunuslar görüldü.

27 Nisan 2020, Pazartesi 09:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzmir Körfezi’nde çekilen fotoğraflar canlı çeşitliliğinin arttığını ortaya koydu. Temiz suları seven Akdeniz’e özgü deniz tavşanı, tüplü boru kurdu, endemik taş mercanları, horozbina balığı gibi birçok canlının Körfez’de yaşam bulduğunu gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Türkiye'de gözlem ve modelleme ile su kalitesinin izlendiği ilk sistem olan İzmir Körfezi Oşinografik İzleme Projesi'ni Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiyle yürütüyor.


Bu yıldan itibaren Seferihisar Akarca Koyu'nun da inceleme kapsamına alındığı çalışma kapsamında deniz suyundaki değişim bilimsel yöntemlerle izleniyor.


Sudaki fiziksel, kimyasal, biyolojik ve mikrobiyolojik kalite mevsimsel olarak ölçülüyor. Bu yöntem sayesinde körfezdeki değişim ve ekolojik gelişmeler kontrol edilebiliyor. İki yıl sürecek proje kapsamında İzmir Körfezi'nden 36, Yeni Foça ve Seferihisar Akarca koylarından 9'ar istasyonda gözlem yapılıyor.


2 milyon 750 bin liraya mal olan proje deniz altındaki canlı yaşamını da izleme imkanı sağlıyor. Proje kapsamında 9 ayrı noktadan su altı görüntüleme yapılıyor ve arıtma tesislerinin bölgelerine olan etkileri de gözleniyor.


İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Sualtı Görüntüleme Takımı'nın da antrenörlüğünü yapan Murat Kaptan, geçen Mart ayından bu yana proje kapsamında körfezin çeşitli noktalarında dalış yaparak fotoğraflar çekti.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yapay dölleme ile dünyaya gelen aslan Simba'nın keyfi yerinde