İzmir Tramvayı 35 milyon yolcu taşıdı

İzmir Tramvayı 35 milyon yolcu taşıdı

23 Mayıs 2019, Perşembe 12:51
A A
İzmir Tramvayı 35 milyon yolcu taşıdı

İZMİR'de Karşıyaka ve Konak hatlarında hizmet veren tramvay işletmesi kısa sürede kent yaşamında önemli bir yer edindi. İki hatta ilk günden bu yana taşınan yolcu sayısı 35 milyona ulaştı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli raylı sistem yatırımlarından biri olan İzmir Metro'nun işlettiği İzmir Tramvayı kısa sürede kent içi ulaşıma katkı sağladı. Yolcu sayısı giderek artan tramvay, tercih edilen bir ulaşım aracı haline geldi. Temmuz 2017’de 8.8 kilometrelik hatta Alaybey-Ataşehir arasında yolcu taşımaya başlayan Karşıyaka Tramvayı, bugüne kadar toplam 16 milyon yolcu taşıdı. Fahrettin Altay-Halkapınar durakları arasında hizmet veren 12.6 kilometrelik Konak Tramvayı ise Temmuz 2018’den bu güne kadar 19 milyon yolcuya hizmet verdi. İzmir Tramvayı ilk günden bu yana 35 milyon yolcu taşırken, toplam 2.7 milyon kilometre yol aldı. Bir başka ifadeyle dünyanın etrafını 67 kez dolaşmış oldu.

ÇEVRE DOSTU

Büyükşehir Belediyesi'nin, kent içi ulaşımda fosil yakıt tüketimini en aza indirme hedefiyle ağırlık verdiği raylı sistem yatırımları sayesinde her gün fazladan binlerce otobüsün trafiğe çıkarak havayı kirletmesi önleniyor. Her tramvay seferinde 3 otobüse sığacak yolcu taşınabiliyor. Yapılan hesaplamalara göre, İzmir Tramvayı'nın taşıdığı 35 milyon yolcunun otobüsle taşınması halinde atmosfere salınacak 9 milyon 720 bin kilogram CO2 engellenmiş oldu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...