İzmir'de korkunç iddia!

"Kızamık aşısı kamypanyasında hamile kadınlara da aşı yapıldı. Pek çoğu kürtaj olmak zorunda kaldı"

14 Ekim 2009, Çarşamba 15:28
A A
İzmir'de korkunç iddia!

İzmir´de gebelere kızamık aşısı uygulandığı bu nedenle de çok sayıda gebenin kürtaj olduğunu iddia eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi, Sağlık Bakanı Recep Akdağ´ı istifaya çağırdı. SES İzmir Şubesi Başkanı Ergün Demir, 7 yıl kısırlık tedavisinden sonra hamile kalan bir kadına, bir haftalık gebeyken kızamık aşısının vurulduğunu, gebenin dört haftalıkken bebeğini düşürdüğünü söyledi. Demir, ``O koltuklarda nasıl oturuyorsunuz? Vicdanları rahatlatmak için gereğini yapın ve istifa edin'' dedi.

SES İzmir Şubesi Başkanı Ergün Demir, Türk Tabipler Birliği Pratisyen Hekimler Kolu´ndan Hasan Değirmenci ve Pratisyen Hekimlik Derneği İzmir Şubesi´nden Yasemin Özakdöl, sendika binasında düzenlendikleri basın toplantısında bir hafta önce gündeme getirdikleri iddiaların Sağlık Bakanlığı tarafından bilimsel olmamakla eleştirilmesine tepki göstererek, iddialarını tekrarladı ve Bakan Recep Akdağ´ın istifasını istedi. Demir, kızamıkçık hastalığını engellemek amacıyla Temmuz- Ağustos aylarında 18- 35 yaş grubundaki kadınlara yönelik yönelik kampanyada aşının gebelere uygulandığını bu nedenle de İzmir´de kendi tespit ettikleri 60 gebenin kürtaj olmak zorunda kaldığını belirterek, şunları söyledi:

"Panik havası devam ediyor ve gereksiz kürtajlar artan bir hızla sürüyor. Bu ailelere bırakın danışmanlık hizmeti vermeyi, doğmamış bebeklerini kaybeden ailelere `geçmiş olsun' demek için bile telefon edilmiyor. Bizim söyediklerimiz iddia değil tespit. Söylediğimiz rakamlar buzdağının su yüzündeki kısmıdır. bizleri bilimsel dayanaktan uzak olmakla itham eden Bakanlığa bilimsel bir öneri sunuyoruz. Kendilerine kürtajların protokol numaraları verebiliriz. Biz bilimsel konuşmadığımız için mi Manisa´da 132, İzmir´de 200´ün üzerinde kadının kan örnekleri laboratuarları gönderilerek geçmişte kızamık geçirip geçirmediğinin testi yapılıyor. Kürtaj o kadar arttı ki kızamıkçık aşısı nedeniyle artan kürtajlarda artık hastanelerde kayıt tutulmuyor. Yedi yıl kısırlık tedavisinden sonra hamile kalan bir kadına, bir haftalık gebeyken kızamık aşısının vuruldu, dört haftalıkken bebeğini düşürdü. O ailenin fiziksel ve psikolojik travmasına dikkat çekmek istiyoruz. O koltuklarda nasıl oturuyorsunuz? Vicdanları rahatlatmak için gereğini yapın ve istifa edin.''

Türk Tabipler Birliği Pratisyen Hekimler Kolu´ndan Hasan Değirmenci, kızamık aşısının gebelik öncesi kızamık hastalığı geçirmeyen gebelere uygulandığında ya da kadın aşıdan sonra bir ay içinde gebe kaldığında gebeyken geçirilen kızamıkçığın doğumsal bozukluklara neden olduğunu söyledi. Değirmenci, ``Çünkü vücuda canlı virüs veriliyor. Kızamıkçık aşısı teorik risk nedeiyle gebelere uygulanamaz ya da 4 hafta içinde kadın gebe kalmamalı'' dedi.

MANİSA'DA DA 50 KADIN KÜRTAJ YAPTI İDDİASIManisa Tabipler Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şubesi ve Sağlık Hakkı ve Hasta Hakları Derneği (SAHHAD) ortak bir basın açıklaması yaparak, Sağlık Bakanlığı'nın süresi geçmek üzere olan kızamıkçık aşılarını kullanarak özellikle hamile kadınların sağlığını tehlikeye soktuğunu, bu nedenle il genelinde 50'ye yakın kadının kürtaj yapmak zorunda kaldığını iddia etti.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.