İzmir’deki göçmen faciasından kurtulan baba: Oğlum eşcinsel diye kaçtık

İzmir’deki göçmen faciasından yaralı kurtulan Iraklı baba, büyük oğlu eşcinsel olduğu için ülkelerinden kaçmak zorunda kaldıklarını söyledi

01 Kasım 2018, Perşembe 07:25 Son Güncelleme:
A A
İzmir’deki göçmen faciasından kurtulan baba: Oğlum eşcinsel diye kaçtık

İzmir’de, 23 kaçak göçmenin hayatını kaybettiği kazadan yaralı kurtulan Muhammed Ali Sabah, büyük oğlu Mohammed Ali Sabah Abed’in eşcinsel olmasından dolayı ölümle tehdit edildikleri için ailesini de yanına alıp kaçtığını söyledi. Iraklı Sabah, kazadan sağ kurtulan iki kızı ve oğluyla Türkiye’de yaşamak istediğini söyledi.

Katliam gibi kaza, 14 Ekim günü İzmir Adnan Menderes Havalimanı yakınlarında meydana gelmişti.

Ege kıyısından tekneyle Yunanistan’ın Samos Adası’na geçmek üzere insan tacirleriyle anlaştıkları öğrenilen yabancı uyruklu göçmenlerin kasasında bulunduğu kamyon su kanalına uçmuş, aralarında çocuk, bebek ve hamile kadının da bulunduğu 23 kişi hayatını kaybetmişti.

TÜRKİYE'DE YAŞAYACAĞIZ

Bağdat’ta müzisyenlik yapan Muhammed Ali Sabah, büyük oğlu Mohammed Ali Sabah Abed’in eşcinsel olmasından dolayı ülkesinde sık sık ölümle tehdit edildiğini söyleyerek sığınmacı oluşlarının hikayesini anlattı:

Irak’tan İstanbul’a geldik. Aynı gün de İzmir’e geçtik. İlk seferinde tekneye binmeye hazırlandığımız sırada jandarma bizi yakaladı. Üç gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldık. Biz de ikinci kez kaçmaya karar verdik. Gece lokantada yemek yediğimiz sırada kamyon geldi ve bizim binmemiz istendi. Ben ilk başta karşı çıktım ama sonra paramızın yanacağını söyledikleri için binmeye karar verdim. Sonra da kaza oldu. Hiçbir şey hatırlamıyorum gözümü hastanede açtım. Kazada eşimi ve 1.5 yaşındaki oğlumu kaybettim. Ben iki kızım ve bir oğlumla artık Türkiye’de yaşamak istiyorum. Çünkü özel durumumuzdan dolayı Irak’a döndüğümüz zaman bizi öldürürler biliyorum.”

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Üç bakan deprem bölgesinde