'İzmir'in Manevi Yıldızları' kitabı şehrin Türk-İslam kimliğini anlatıyor

'İzmir'in Manevi Yıldızları' kitabı şehrin Türk-İslam kimliğini anlatıyor

'İzmir'in Manevi Yıldızları' kitabı şehrin Türk-İslam kimliğini anlatıyor

16 Haziran 2021, Çarşamba 16:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İZMİR'in 1317-1926 yılları arasına ışık tutan 'İzmir'in Manevi Yıldızları' kitabı, resmi belgelere dayanarak şehrin İslami kimliği ve kültürel hayatına, değerli şahsiyetler ve gönül erlerine, dini mekanlarına rehberlik ediyor.

İzmir'de 1317-1926 yılları arasında yaşayan maneviyat büyüklerinin anlatıldığı 'İzmir'in Manevi Yıldızları' kitabı, resmi belgelere dayanarak şehrin dini hayatına ışık tutan şahsiyetler, gönül erleri ve dini mekânlarına dair önemli bilgiler içeriyor. Araştırmacılar, akademisyenler ve şehrin kültürel hafızası için kaynaklık teşkil edecek eser, yeni nesiller için de köprü oluşturacak. Farklı kültürlerin her zaman bir arada yaşadığı İzmir'in manevi hayatına ilk harcı koyanların başında Çaka Bey ve Gazi Umur Bey yer alıyor. 11. yüzyılda Anadolu'ya gelen Horasaniler, Alperenler ve Kolonizatörlerin etkisi ile İzmir ve çevresi İslam'la tanıştı. Türk denizcisi Çaka Bey'in uç beyliği döneminde ise ilk defa Müslüman Türk kimliği tanındı. 'İzmir'in Manevi Yıldızları' kitabı, bu yolculuğu şehrin İslami ve kültür hayatına, önemli şahsiyetlere, gönül erlerine ve dini mekanlara rehberlik ederek anlatan önemli bir kültür hazinesini gün yüzüne çıkarttı. Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şube Başkanı Eğitimci-Yazar Levent Ertekin tarafından kaleme alınan 'İzmir'in Manevi Yıldızları' kitabı, Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi Kültür Yayınları'ndan çıktı.

MÜSİAD İzmir Başkanı ve aynı zamanda Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi Derneği Başkanı Bilal Saygılı, "İzmir'in bağrında bin yıla yakın Türk İslam mühürlerini görürüz. Çaka Bey ve Gazi Umur Beyle fethedilen bu topraklarda, gönüllere vurulan mührün sahipleri Manevi Yıldızlardı. Bu kitap, bu mührü yok sayanlara, görmek istemeyenlere bir delil, hüccettir. Manevi mühür, aynı zamanda şehrin maddi ve manevi kimliğini oluşturur. Bunu gelecek kuşaklara aktarmak, mührü silmek isteyenlere karşı manevi yıldızların bu asırdaki varisleri olan bizlerin asli görevidir. Araştırmacı-Yazar Levent Ertekin tarafından titizlikle hazırlanan bu çalışmanın akademik sahada çalışacak olanlara kaynak olmasını, yeni nesillerle ecdat arasında köprüler oluşturmasını Rabbimden niyaz ederim" dedi.

Osmanlı devlet arşivi kayıtları, mezar kitabeleri başta olmak üzere birçok yazılı dokümanı inceleyerek kitabı hazırladığını ifade eden yazar Ertekin, "Uzun yıllardır zihnimizde projelendirdiğimiz bir çalışma olan 'İzmir'in Manevi Yıldızları' eserimiz 3 yıldır üzerinde yoğun emek sarf ettiğim ciddi bir çalışmanın ürünüdür. Çalışmamızda önceki dönem İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ın teşvikleri, MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı'nın esere sahip çıkması bu çalışmanın araştırmacıların istifade edeceği bir eser olmasında payı büyüktür. Kendilerine müteşekkirim" dedi.

İZMİR, DHA)

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İTB'den 'Meme kanseri farkındalık ayı' etkinlikleri