İzmit Körfezi'ne zehir boşaltıyor

Gebze'nin içinden geçip Dilovası'nda İzmit Körfezi'ne dökülen Dilderesi, çevresindeki sanayi kuruluşlarının atıklarına göre renk değiştirirken derede zaman zaman da köpük yığınları oluşuyor

15 Temmuz 2013, Pazartesi 11:18
A A
İzmit Körfezi'ne zehir boşaltıyor

Kocaeli’de petrol ve kimyasal ürünler dahil birçok tehlikeli madde depolayıp işleyen sanayi kuruluşları ile konut alanlarının iç içe girmesi nedeniyle hava ve çevre kirliliğinin en fazla olduğu yerlerden Dilovası ilçesinde dereler bile kirli akıyor.

Yakın çevresinde demir-çelik, kimya, boya ve petrol tesisleri başta olmak üzere onlarca sanayi kuruluşu bulunan Dilderesi, bu kuruluşlardan bazılarının atıklarını boşaltması nedeniyle bazen siyah ve kırmızı renge dönüşüyor.

Geçtiğimiz aylarda çevresinde otlarken suyundan içen onlarca büyükbaş hayvanın ölümüne de yol açan Dilderesi, bu haliyle de Dilovası sahilinde denize dökülüyor.

Yetkililer, Dilderesi’nin Gebze’nin içinden dolaşıp Dilovası sınırlarına girdiğini, asıl kirliliğin Gebze ilçesindeki atıklardan kaynaklandığını öne sürdü.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.