İznik Gölü'nde balıkçılar 'canavar' avlıyor

İznik Gölü'nde, balık yumurtaları ile beslendiği için balıkçıların 'canavar' dediği gümüş balığı avı sürüyor. Gölde günde 2 ile 4 ton arasında gümüş balığı ağlara takılıyor. Tamamına yakını ABD ile bazı Avrupa ülkelerine ihraç edilen gümüş balıkları bu ülkelerde cips haline getirilerek satılıyor

21 Nisan 2018, Cumartesi 12:40
A A
İznik Gölü'nde bu yıl 4 farklı kooperatifin 1100 ton gümüş balığı tutma yetkisi bulunuyor. Orhangazi, Çakırca, Narlıca ve Göllüce Su Ürünleri kooperatiflerine üye balıkçılar, gölde ilk hafta tuttukları gümüş balıkları ile bereketli bir sezona başladı.

Karadeniz ve Akdeniz'de yaşayan, tatlı su olmasına rağmen İznik Gölü'ne de uyum sağlayan 7-9 santimetre uzunluğundaki gümüş balığı, plankton ve diğer balıkların yumurtaları ile beslendiği için canlı türlerine zarar veriyor. Latince adı ’Atherina’ olan gümüş balığı, diğer canlı türlerine zarar verdiği için av yasağı kapsamı dışında bırakılıyor.


2 İLA 4 TON ARASINDA AVLANIYOR


Su ürünleri kooperatiflerine üye balıkçılar, ’Canavar’ adını verdikleri gümüş balıklarından günde 2 ile 4 ton arasında avlıyor. Avlanan gümüş balıklarının tamamına yakını başta Yunanistan, Fransa ve İspanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Geçen yıl ABD'ye de ihraç edilen balıklar kilosu 1 liradan satılıyor. Gümüş balığının bu ülkelerde cips haline getirilerek tüketildiği ve büyük ilgi gördüğü belirtiliyor. Narlıca, Çakırca, Orhangazi ve İznik su ürünleri kooperatifleri yılda bin ile 2 bin ton arası gümüş balığı avlıyor.

Hasan BOZBEY/ORHANGAZİ (Bursa), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.