Jacquemus hangi filmler ve sanat eserlerinden besleniyor?

Beyoncé, Kendall Jenner ve Hailey Bieber’ın aralarında olduğu üst düzey Jacquemus hayran kitlesi onun giderek daha da büyümesine olanak sağlıyor. Onun tasarımlarını hem asla ulaşamayacağımızı düşündüğümüz dünya starlarında hem de sokakta görebiliyoruz. "Köyümdeki postacı bile tasarımlarımla ne demek istediğimi anlamalı. Belki onları satın almasını değil ama anlamasını kesinlikle isterim." diyen Jacquemus nerelerden besleniyor peki? Instagram'ı bu konuda büyük ipuçları veriyor.

23 Ocak 2021, Cumartesi 14:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Macar Mimar Antti Lovag tarafından tasarlanana La Palais Bulles

  • Macar mimar Antti Lovag tarafından tasarlanan Le Palais Bulles (Bubble Palace), Türkçe’ye Baloncuk Sarayı olarak çevrilebilir. Mimarlığa sürprizlerle dolu, eğlenceli ve spontane bir oyun olarak bakan Lovag’ın mimari ideolojisini yansıtan tasarımı 1975 ile 1989 yılları arasında inşa edilmiş. Le Palais Bulles daha sonra Fransız mofa tasarımcısı Pierre Cardin tarafından yazlık ev olarak satın alınmış.
  • Fransa’nın Cannes şehrinde bulunan yapı baloncuk şeklindeki özgün formları ile dikkat çekiyor ve adını bu hareketli mimarisinden alıyor. Her ne kadar bu formlar ilk başta görsel olarak algılansa da, Lovag tüm bu hacimlerin nasıl kullanılacağına da kafa yormuş. Habitoloji adını verdiği bir tarz oluşturan Lovag, insan yaşamı için optimum mekan arayışına girmiş.

Jean Cocteau'un çizimleri

1889 yılında Maisons-Laffitte, Yvelines'te doğan yönetmen, şair ve ressam Cocteau gençlik yıllarında şiir ve yazına ilgi duydu. Dönemin sürrealist, dadacı ve kübist öncü sanatçılarıyla arkadaşlıklar kurdu, şiirler, piyesler, romanlar ve şarkı sözleri yazdı. Yakın arkadaşı Edith Piaf'ın ölümüne dayanamayan Cocteau kısa süre sonra Piaf'ın ardından hayatını kaybetti.


Jean Becker tarafından yönetilen film L'Été Meurtrier

19 yaşında olan Eliane, 1976 yılında annesi ve kötürüm babası ile birlikte ufak bir kasabaya taşınırlar. Eliane, tüm kasabanın dikkatini çeker. Bir süre sonra Pin-Pon lakaplı bir itfaiyeci ile tanışır ve onunla sevgili olur. Onun evine taşınır, bebek elbiseleri bakar ve düğününü planlar. Fakat bu aşk bir çeşit komplo mudur? Pin-Pon'un annesine ve teyzesine 1955 Kasım gecesi getirilen ahırdaki piyanoyu kimin gönderdiğini sorar. Ancak bunu neden bilmek istiyordur?

 Agnés Varda'nın yönettiği 1965 yapımı Le Bonheur

Agnés Varda'nın yönettiği 1965 yapımı Le Bonheur

Agnès Varda tarafından yönetilen evli bir adamın başka bir kadınla ilişki yaşamasını anlatan bir Fransız dram filmidir. Film Fransa’daki Yeni Dalga akımında sayılmaktadır ve Berlin Uluslararası Film Festivali’nde iki ödül kazanmıştır


Klaus Fussmann'ın resimleri

Klaus Fußmann, çağdaş bir Alman ressamdır.

Henri Cartier Bresson'un fotoğrafları

Daha çocukluğunda sahip olduğu Brownie marka fotoğraf makinesiyle fotoğrafçılığa adım atan Cartier-Bresson, profesyonel anlamda fotoğrafçılıkla 1930'dan sonra ilgilenmeye başladı. 1931 yılında yanında az bir parayla Afrika'ya gitti ve orada ormanda yaşadıklarını belgeledi. Ancak karasu hummasına yakalanınca Fransa'ya dönmek zorunda kaldı. 1933'te ilk 35 mm'lik Leica'sını aldı. 1937 yılında Ratna Mohini'yle evlendi. Aynı yıl İspanya İç Savaşı'nı konu alan bir belgesel yaptı. Sinemaya olan ilgisiyle birlikte 1936-1939 yılları arasında yönetmen Jean Renoir'ın asistanlığını yaptı ve Une Partie de Compagne (Bir Kır Gezisi) ile La Régle de Jeu (Oyunun Kuralı) adlı filmlerde bulundu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bugün kim ne giymiş? (22 Ocak 2021)