Jako papağanı özellikleri: Beslenmesi, eğitimi ve bakımı nasıl olmalı?

Afrika gri papağanı olarak da bilinen jako papağanı, papağan ailesi arasında en konuşkan ve zeki olan papağandır. İyi bir eğitimle onlarca kelimeyi ezberleyebilir ve kısa süreli hafızası oldukça iyidir. Konuşan jako papağanı iyi bir evcil hayvan olabilir. Peki jako papağanı beslenmesi nasıl olmalı? Bakımı nasıl yapılmalı? Jako papağanının özellikleri neler? Jako papağanı eğitimi nasıl olmalı? İşte merak edilenler.

12 Temmuz 2020, Pazar 13:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Afrika gri papağanı olarak da bilinen jako papağanının bilimsel adı Psittacus erithacus. Jako papağanlarının doğal yaşam alanları Principe Adaları Bioko ve Fildişi sahillerinin güney doğusundan batı Kenya'ya kadar uzanır. Zekaları, konuşma yetenekleri ve hafızalarıyla diğer papağanlardan ayrılırlar.

Jako papağanı özellikleri

Jako papağanı özellikleri

  • Jako papağanları ortalama 50 yıl kadar hatta bakımına ve beslenmesine dikkat edilirse daha uzun da yaşayabilirler.
  • Kırmızı kuyruklu olan türleri en popüler olanlardır.
  • İyi bir eğitimle 1000 kelimeye kadar konuşabilirler.
  • Gevezedirler.
  • Çok iyi taklit yetenekleri vardır.
  • Kanat açıklıkları 42-52 cm, ağırlıkları 450-550 gram civarındadır.
  • Bazen çığlıklar atabilirler.

Jako papağanı bakımı

Jako papağanı bakımı

Jako papağanı geniş bir kafese ihtiyaç duyar. Hatta sahibine alışırsa bu kafese ihtiyaç bile kalmaz. Ona geniş bir yaşam alanı sunarak en büyük iyiliği yapmış olursunuz.

Papağanın genel temizliği için banyo yaptırılması gerekir. Banyo kuşta alerjik reaksiyonlara yol açabilecek tüm tozların vücuttan atılmasını sağlar. Suyun sıcaklığına dikkat etmenizde fayda var. Sıcak havalarda ayda 3-4 kez banyo yaptırılabilir.

Tırnakları mutlaka veteriner tarafından kesilmeli. Yoksa kendisine de zarar verebilir.

Jako papağanı beslenmesi

Jako papağanı beslenmesi

Papağana temiz içme suyu vermeye özen gösterin.

Belli aralıklarla dilimler halinde meyve verilmesi onu çok mutlu edecektir. Beslenme düzeni içinde katı yumurta, haşlanmış patates, sütlü kuru ekmek parçaları, mısır ve tuzsuz ay çekirdekleri eklenebilir. Bunun yanı sıra pirinç, arpa, buğday, yulaf, fındık ve peynir gibi yemler de beslenme rutinine eklenebilir.

Papağan yemlerinin kapalı paketlerde olanlarından almaya özen gösterin.

Jako papağanı eğitimi

Jako papağanı eğitimi

Jako papağanını sevgiyle ve ödülle eğitmek en önemli adım olmalı. Asla ona bağırarak ya da cezalandırarak eğitmeye çalışmayın. Bu onu strese sokar ve stres kuş türleri için ölümcül olabilir.

Sahibine alışan papağanlar daha kolay eğitilir.

Papağanın bir kelimeyi öğrenmesini istiyorsanız onun yanında düzenli olarak bu kelimeyi tekrar etmeye özen gösterin. Her seferinde de ödül vermeyi unutmayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hafıza oyununda 21 Harvard öğrencisini yenen papağan