Japon Bakan: Güçlü yen zarar veriyor

Japon Bakan: Güçlü yen zarar veriyor

27 Kasım 2009, Cuma 16:09
A A

Japonya Maliye Bakanı Hirohisa Fujii, güçlü yenin Japon ekonomisine zarar verdiğini söyledi.

ABD doları bugün, Japon yeni karşısında 14 yılın en düşük seviyesine geriledi. Maliye Bakanı Fujii yaptığı açıklamada, yenin değerinin artmasını "çok ciddi bir durum" olarak değerlendirdi. Japon yeninin değerinin yükselmesinin "tek yanlı" olduğuna işaret eden Fujii, "Yenin güçlenmesi ekonomiye zarar veriyor" dedi.

Tokyo yönetiminin, döviz piyasasının sakinleşmesi için ABD ve Avrupa ile işbirliği yapabileceği imasında bulunarak, uygun önlemleri alacağını ifade eden Fujii, "Durumu çok dikkatlice izliyoruz" diye konuştu.

Güçlü yen, ülkenin büyümesinin motoru olarak görülen ihracatta rekabet edebilirliğine zarar veriyor.
Japonya Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (Nippon Keidanren) Başkanı Fujio Mitarai de, hükümete yenin değerlenmesi konusunda harekete geçme çağrısında bulunarak, "Deflasyonun ortasında, yen’de bu tür keskin yükseliş, çok ciddi bir sorundur ve ekonomiye zaraR verebilir" dedi.

ABD doları bugün bir ara 84,81 yene düşerek, 1995 yılının ortasından bu yana en düşük seviyesini gördü. ABD doları daha sonra 86,49 yenden işlem görmeye başladı.

-TÜKETİCİ FİYATLARI VE İŞSİZLİK-

Öte yandan, Ekim ayında tüketici fiyatlarının bir yıl önceye göre yüzde 2,2 düşmesi deflasyon tehlikesinin hız kazandığını gösterdi. Gıda fiyatları hariç tüketici fiyat endeksi 8 aydır düşerken, bu durum Japonya’nın kırılgan ekonomik düzelmesine yönelik tehdidi artırıyor.
Japon hükümeti geçen hafta, üç yıldır ilk kez, deflasyon tehlikesine dikkati çekmişti. Deflasyon, şirketlerin karlarını düşürerek, ücret kesintilerine ve tüketicilerin satın almalarını ertelemelerine yol açarak, ekonomik büyüme için tehlike yaratabiliyor. Deflasyon ayrıca borç yükünü de artırabiliyor.

İstihdam piyasasından ise iyi haberlerin geldiği ülkede, Ekim ayında işsizlik oranı yüzde 5,1 oldu. Temmuz ayında yüzde 5,7 olan bu oran Eylül ayında ise yüzde 5,3 olmuştu.

Hükümete göre, Ekim ayı itibariyle işsiz sayısının 3,44 milyon olduğu ülkede, istihdam edilen kişi sayısı ise 62,71 milyon oldu.
Ekim ayında ayrıca, bir yıl önceye göre aylık hanehalkı harcaması yüzde 1,6 arttı.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü resesyon döneminden çıkan Japonya’da, ekonomideki düzelmeyi deflasyon ya da düşen fiyatlar tehdit ediyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.