Japon beyin iltihabından ölenleri sayısı artıyor!

Japon beyin iltihabından ölenleri sayısı artıyor!

Hindistan’ın Assam eyaletinde ensefalit (Japon beyin iltihabı) salgınında 64 kişi yaşamını yitirdi

10 Temmuz 2019, Çarşamba 18:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Assam Ulusal Sağlık Misyonundan yapılan açıklamada, eyaletin çeşitli bölgelerinde devam eden Japon beyin iltihabı salgınında, dün 7 kişinin daha ölmesiyle yaşamını yitirenlerin sayısının 64’e yükseldiği belirtildi.

234 VAKA RAPOR EDİLDİ

Sağlık Misyonuna göre ocak ayından bu yana toplam 234 pozitif Japon ensefalit vakası rapor edildi. Eyaletteki vaka sayısının geçen 2 haftaya göre azaldığı, ölümlerin daha çok kırsal alanlarda gerçekleşmesi nedeniyle yetkililerin endişeli olduğu bildirildi. Bir sağlık yetkilisinin, kırsaldaki hastaların ehil olmayan kişilerce tedavi edildiğini, hastaların uzman doktorlara görünmesinin salgınla mücadelede daha etkili olacağını söylediği aktarıldı.

SİVRİSİNEKLER TAŞIYOR

Culex türü sivrisineklerin taşıdığı Japon ensefaliti virüsünün bulaştığı kişilerin yüzde 1’inde hastalık gelişiyor. Hastalığın ileriki seyirlerinde ani başlangıçlı baş ağrısı, yüksek ateş, oryantasyon bozukluğu, koma, titreme ve kasılma gibi belirtiler ile beyin iltihabı (ensefalit) oluşabiliyor.

GEÇEN YIL 94 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Eyalette, geçen yıl 509 Japon ensefaliti vakası görülmüş, 94 kişi hastalık nedeniyle yaşamını yitirmişti. Ensefalitin bir başka türü haziranda Bihar eyaletinde 152 çocuğun ölümüne yol açmıştı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beyrut'ta patlama sonrası 16 kişi gözaltına alındı