Japonları şoke eden deprem

Deprem konusunda dünyanın en deneyimli ülkesi olan Japonya'da meydana gelen 2,3'lük depremin büyüklüğü yanlışlıkla 7,8 olarak açıklanınca büyük panik yaşandı, tren seferleri durduruldu

08 Ağustos 2013, Perşembe 14:24
A A
Japonları şoke eden deprem

Japonya Meteoroloji Kurumu’ndan (JMK), ülkede 7,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bilgisinin incelendiği yönünde gelen açıklama korku yarattı.

JMK’nın, Japon halkının depreme hazırlıklı olması yönünde yayınladığı duyurudan birkaç dakika sonra kurumdan gelen yeni açıklamadaysa, depremin ülkenin batısındaki Vakayama bölgesinde meydana geldiği ancak büyüklüğünün korkulduğu gibi 7,8 değil sadece 2,3 olduğu bildirildi.

HIZLI TREN SEFERLERİ DURDURULDU


Çok küçük olması nedeniyle Japon deprem ölçüm sistemince zar zor belirlenebilen 2,3 büyüklüğündeki depremin, 7,8 olarak ilan edilmesi, ülkedeki hızlı tren hizmetlerinin kısa bir süre durmasına yol açtı.

SEBEP ELEKTRONİK KİRLİLİK Mİ?


Japon devlet yayın kuruluşu NHK’nın haberinde, JMK’nın elektronik kirliliğin yanlış alarm verilmesine yol açtığının sanıldığı yönündeki açıklamasına yer verildi.

Japon yetkililer, 2011 yılında yaşanan tsunami felaketinin teknik sistemlere vermiş olduğu zararın bir sonucu olarak da bunun yaşanmış olabileceğini ve bu tür durumların yaşanmaması adına daha yoğun mesai harcayacaklarını belirtti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.