Japonya’da ayrımcılık skandalı! O üniversitenin lisansı iptal edildi

Kadın adayların notlarını kasıtlı olarak düşürdüğü ve okula girişlerini engellediği ortaya çıkan Tokyo Tıp Üniversitesi'nin akreditasyonu iptal edildi

23 Kasım 2018, Cuma 09:27 Son Güncelleme:
A A
Japonya’da ayrımcılık skandalı! O üniversitenin lisansı iptal edildi

Kadın adayların üniversite giriş sınavında aldıkları puanları sistematik olarak düşük gösterdiği belirlenen Tokyo Üniversitesi'nin durumu, Tıbbi Eğitim Akreditasyon Konseyi olarak adlandırılan özel organizasyonun Perşembe günü gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında ele alındı.

Japonya’daki tıp okullarına 9 puanlık değerlendirme sistemi üzerinden akreditasyon veren ve 80 üye okulu çatısı altında bulunduran organizasyonun, söz konusu puanlama sistemini hayata geçirdiği geçen yıldan bu yana ilk kez bir okulun akreditasyonunu iptal ettiği öğrenildi.

YURT DIŞI DOKTORA BAŞVURULARINI ETKİLEYEBİLİR

Konseyin iptal kararının, Tokyo Tıp Üniversitesi'nin Japonya’daki faaliyetlerini etkilemeyeceği belirtilirken okulun öğrencilerinin veya mezunlarının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki doktora veya lisans değişim programlarına yapacakları başvuruları riske atacağı ifade edildi.

SKANDALA YOL AÇMIŞTI

Tokyo Tıp Üniversitesi'nin kadın adayların giriş sınavlarındaki notlarını yıllarca kasıtlı olarak düşürdüğü ve bu şekilde okula daha fazla erkek doktor kabul edilmesini sağladığı kurum içi soruşturma ile doğrulanmış, skandal, ülkede "cinsiyetçilik" tartışmalarının alevlenmesine neden olmuştu.

İHA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.