Joaquin Phonex'in en iyi filmleri ve belgeselleri (IMDb puanına göre) (Joaquin Phonex kimdir?)

Senenin en çok konuşulan yapımlarından Joker’deki performansıyla büyük beğeni toplayan Joaquin Phoenix, birçok Hollywood yıldızının aksine olabildiğinde sade yaşamı ve protest tavrıyla öne çıkıyor. Joker rolüyle ile 92. Akademi Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü aldı. Peki, Joaquin Phoenix kimdir? İşte Joaquin Phoenix'in filmleri ve hakkında merak edilenler...

10 Şubat 2020, Pazartesi 10:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Joaquin Phoenix 'En iyi Erkek Oyuncu Oscarı'nı aldı

Joaquin Phoenix 'En iyi Erkek Oyuncu Oscarı'nı aldı

Beyaz perdenin ödül mevsimine damga vuran isimlerden biri de kuşkusuz Joaquin Phoenix oldu. Joker’deki performansıyla büyük beğeni toplayan Joaquin Phoenix, birçok Hollywood yıldızının aksine olabildiğinde sade yaşamı ve protest tavrıyla öne çıkıyor.

Washington’da aktivist Jane Fonda tarafından düzenlenen iklim değişikliği eylemine katılarak aktivist bir ailenin aktivist oğlu olduğunu gösterdi bile. Bu duruşu ile usta oyuncu Joaquin Phoenix protesto gösterisinde gözaltına alındı.

Joaquin Phoenix ile söyleyeceklerimiz bununla da sınırlı değil. Kısa süre önce Altın Küre Ödül Töreni’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Phoenix, Ocak ayında, 2020 ödüllü kırmızı halıda sürdürülebilir modayı teşvik etmek için sadece bir Stella McCartney smokin giyeceğini açıkladı.

92. Akademi Ödülleri’nde (2020 Oscar töreni) sürdürülebilir modayı teşvik etmek amacıyla daha önceki smokinini giyeceğini söyledi. Bununla da kalmadı Bafta töreninde, 'Sistematik ırkçılık var' diyerek başladığı konuşmasında "Sanırım diğer renkten insanlara beyaz değilseniz, burada istenmiyorsunuz mesajını gönderiyoruz" dedi. Hatta bunu bir adım öteye taşıdı ve o övgü dolu konuşmasını yaptı: “Çünkü utanarak söylüyorum ki ben de sorunun bir parçasıyım. Bulunduğum setlerin herkese açık olması için yeterince çaba harcamadım.” 

Partide konuklara sunulan yiyeceklerin vegan olması için Hollywood ajansını bile ikna etti. Phoenix, et çiftliklerinin sera gazı emisyonları nedeniyle iklim değişikliğinin önde gelen bir nedeni olduğunu savundu ve “Hollywood buna örnek olmalı” dedi. 3 yaşından beri vegan olan Joaquin Phoenix, açık sözlü bir çevreci ve hayvan hakları destekçisi olarak bu konuda güçlü bir duruş sergiliyor. 

92. Akademi Ödülleri’nde Joker filmindeki oyunculuğuyla En iyi Erkek Oyuncu Oscar’ını aldı. Törende yaptığı konuşma ise her zamanki gibi dikkat çekiciydi. 

İşte 2020 Oscar ödül töreninde  Joaquin Phoenix’in yaptığı konuşma:

İşte 2020 Oscar ödül töreninde Joaquin Phoenix’in yaptığı konuşma:

“Çok uzun zamandır hep birlikte karşı karşıya olduğumuz sorunları düşünüyorum ve bazen şöyle hissediyoruz ve hissettiriliyoruz ki farklı amaçlara ve öncülüklere liderlik ediyoruz aslında ama ben bir ortaklık görüyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliği, ırkçılık, eşcinsel hakları, hayvan hakları olsun bunlardan bahsederken adaletsizliğe karşı bir mücadeleden bahsediyoruz. Bir ülkenin, bir ırkın, bir cinsiyetin ve bir türün egemenlik ve istismarı hakkı olduğu fikrine karşı çıkıyoruz. Doğal dünyadan çok korktuğumuzu düşünüyorum ve hepimizin suçlu olduğu egosantrik, ben merkezci bir dünya bakışı var. Kendimizi dünyanın merkezi zannediyoruz. Tabiata gidip kaynaklar için onu sömürüyoruz. Bir ineğin yavrusunu çalıyoruz. Sonra sütünü alıp kahvemize koyuyoruz. Kişisel değişim fikrinden korkuyoruz ve bir şeyleri feda etmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Değişim sistemleri geliştirerek çevreye faydalı olabiliriz.”


Joaquin Phoenix kimdir?

Joaquin Phoenix kimdir?

Joaquin Rafael Phoenix 1974'te doğdu. Leaf Phoenix olarak da bilinir, Amerikalı aktör, müzik videosu yönetmeni, prodüktör, müzisyen ve aktivisttir. Ridley Scott'ın yönettiği Gladiator filmindeki Commodus rolüyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu rolle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar ödülüne aday olmuştur. 2005 yılında bir biyografi filmi olan Walk the Line'da müzisyen Johnny Cash'i canlandırarak bir kez daha Oscar'a aday olmuştur. 2012 yapımı The Master filmindeki Freddie Quell rolüyle En İyi Erkek Oyuncu dalında bu ödüle 3. kez aday olmuştur. 

Phoenix, 2008 yılında beklenmedik bir şekilde aktörlüğü bıraktığını ve rap müzisyeni olarak kariyerine devam edeceğini duyurmuştur. 1993 yılında aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle genç yaşta ölen aktör River Phoenix'in kardeşidir. Ayrıca 2019 yılında çekilen ve başrolünü oynadığı Joker filmindeki performansıyla 92. Akademi Ödüllerinde En iyi Erkek Oyuncu Ödülünü aldı. 

İşte Joaquin Phonex'in yer aldığı en iyi film ve belgeseller:

5. Hotel Rwanda (Ruanda Oteli)

5. Hotel Rwanda (Ruanda Oteli)

Ruanda Soykırımı'nı konu alan Ruanda Oteli filminin yönetmenliğini Terry George yaptı. Oyuncu kadrosunda Don Cheadle, Sophie Okonedo, Ahmed Panchbaya, Nick Nolte, Jean Reno, Fana Mokoena ve Joaquin Phoenix gyer alıyor. 

Film Ruanda'da 1994 yılında Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan ve büyük sayıda (yaklaşık 800.000) Tutsinin yaşamını kaybetmesiyle sona eren şiddet olayları ve katliamı konu alır ve filmin senaryosu Ruanda Katliamı'ndaki gerçek olaylara dayanmaktadır.

IMDb Puanı: 8,1


4. Gladiator (Gladyatör) -2000

4. Gladiator (Gladyatör) -2000

Russell Crowe ve Joaquin Phoenix'in başrollerde olduğu filmin yönetmeni ise Ridley Scott'tur. Film 73. Akademi Ödüllerinden, En İyi Film Ödülü dahil, beş ödüle layık görülmüştür.

Bir zamanlar çok büyük bir general olan Maximus, o yıllarda Roma tahtının varisi olan Commodus'un gazabına uğramış ve sürgüne gönderilerek köleleştirilmiştir. Arenalarda dövüşmek üzere gladyatör olarak eğitilen Maximus, yıllar sonra Roma'ya geri döner. Maximus artık Roma imparatoru olan Commodus'tan yıllar önce öldürdüğü ailesinin intikamını almaya yeminlidir.

IMDb Puanı: 8,5

3. Joker - 2019

3. Joker - 2019

Todd Phillips'in yönetmen koltuğuna oturduğu Phillips ile Scott Silver'in senaryosunu kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Robert De Niro, Zazie Beetz, Frances Conroy, Brett Cullen, Marc Maron, Bill Camp, Shea Whigham, Glenn Fleshler, Douglas Hodge ve Brian Tyree Henry gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

Film; kalabalıklar içinde bile her an yalnız olan ve bağ kurma arayışında olan bir adamın; çevresindeki herkesle gitgide nasıl uyumsuz hale geldiğini gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

IMDb puanı: 8,6

2. Earthlings - 2005

2. Earthlings - 2005

Shaun Monson'ın yönetmenliğini, Joaquin Phoenix ve Persia White'in anlatıcılığını, Moby'nin müziklerini yaptığı 2005 yapımı belgesel. İnsan türünün kullandığı hayvan kaynaklı ürünleri elde ederken kullandığı "insanlık dışı" yöntemleri anlatır. 

Belgesel hayvanların maruz kaldığı kötü muameleyi "evcil hayvanlar", "yemek", "giysi", "eğlence" ve "bilimsel araştırma" başlıkları altında anlatır. Belgeselde yönetmenin çektiği görüntülerin yanında gizli kamera çekimleri ve haberlerden derlemeler de bulunmaktadır. 

Earthlings, insanın ne kadar vahşileşebileceği hakkında hayal edebilecek limitleri bile aşarken, aslında "öteki" olarak görülen hayvanların insan zulmüne bilinenden çok daha fazla ve farklı şekillerde maruz kaldığı da açıkça gösteriliyor.

IMDb puanı: 8,7

1. Dominion - 2018

1. Dominion - 2018

Yönetmenliğini Chris Delforce'un yaptığı Dominion belgeselinin anlatıcılığını Joaquin Phoenix, Rooney Mara, Sia, Sadie Sink ve Chris Delforce yapıyor. 

Dominion, modern hayvan tarımının karanlık karnını açığa çıkarmak, insanlığın hayvan krallığı üzerindeki egemenliğinin ahlakını ve geçerliliğini sorguluyor. 

IMDb puanı: 9,1

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER En iyi 5 Scarlett Johansson filmi (IMDb puanına göre)