Kabarık saçlar için 6 çözüm! Saçlarda elektriklenmeyi önlemenin pratik yolları

Kıvırcık veya dalgalı saçların en önemli sıkıntılarından biri kabarmasını önlemekte zorlanmaktır. Çünkü saçınız sürekli elektriklenir. Ancak saçın elektriklenmesi ve kabarması birtakım saç bakım hatalarından ileri gelir. Bir türlü şekil veremediğiniz kabarık saçlarınız artık kontrolden çıktıysa, işte kabaran saçlar için pratik çözüm önerileri...

27 Ekim 2021, Çarşamba 13:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yazın nemli havası, sonbaharın yağmuru... Saçımız kabarmak için mutlaka bir sebep bulur. Özellikle de saçlarınız dalgalı veya kıvırcıksa, kötü hava şartları, bakım hataları, yanlış kurutma ve tarama taktikleri saçları daha da kabartır.

Saçların kabarması temel olarak yeterli neme sahip olmamasından ileri gelir. Yani saçlarınız kabarıyorsa muhtemelen kuru kalmıştır.

Bu nedenle saçlarınızın tipine özel şampuan ve bakım kremi kullanmanız, aynı zamanda saçınızı yıkadıktan sonra kurutma aşamasında nem vermeye devam etmeniz gerekir.

1. Sülfatsız şampuan kullanın

1. Sülfatsız şampuan kullanın

Saçınızın elektirklenmesini önlemek için işe sıfırdan başlamak gerekiyor, yani yıkama aşamasından. Özellikle bazı bakım ürünleri ve şampuanlar saçınızın kabarmasını tetikliyor olabilir.

Saçınız kabarmaya eğilimli ise sülfat içermeyen şampuanlar kullanmanız gerekir. Sülfat, şampuanın köpürmesini sağlayan bir çeşit tuzdur. Ancak bu, saçınızın kabarmasına zemin hazırlar.

Geleneksel olarak saçınızı yıkarken her yan köpük köpük olunca saçınızın daha iyi temizlendiğini düşünüyorsanız, bu konuda yanılıyorsunuz. Şampuan köpürmeden de iyi temizler. Önemli olan saçınızı nasıl yıkadığınız... Sülfatsız şampuanlar saça ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırır ve saçın kurumasını önler. Bu da kabarmaya son demektir.

2. Gliserin ve shea butter içeren saç kremleri kullanın

2. Gliserin ve shea butter içeren saç kremleri kullanın

Kuru saçlar havadaki nemi sünger gibi çeker. Bu da saçınızın kabarmasına yol açar. Bu nedenle saçınızı nemlendirmeniz gerekir.

Nemi saçınıza hapsetmek için saç kremlerinden yararlanırız. Gliserin ve she butter gibi nemlendirici özler içeren saç kremleri, saçlarınızın dipten uca nemlenmesini sağlar, bu da kabarmayı ve saçtaki elektriklenmeyi önler.

  • Saç kremini saçlarınızın orta kısmından uçlarına doğru uygulayın
  • Birkaç dakika bekletin
  • Ardından durulayın

Eğer saç kremini saç köklerine uygulamazsanız, saç kremleri saçınızı ağırlaştırmaz.

3. Saçlarınıza haftada bir nem maskesi yapın

3. Saçlarınıza haftada bir nem maskesi yapın

Saçlarınıza düzenli bakım yapmanız hem nem dengesini korumaya yardımcı olur hem de saçlarınız daha hızlı uzar. Haftada en az saç tipinize, cinsine uygun bir maske ile yapacağınız uygulama saç kuruluğu sorununu da çözmenize yardımcı olacaktır.

Saçlarımız her uygulamadan etkilenir. Mevsim geçişleri de saçlarımızın önemli düşmanlarından biridir. Güneşten, denizden, boyadan, şekillendiriciden veya stresten bile kolayca etkilenen saçlar kısa sürede canlılığını yitirir, saç uçlarında kırılmalar başlar.

Saç maskeleri saçınıza yoğun nem sağlamaya yardımcı olur. Bu nedenle saçlarınız elektriklenme ve kabarma sorununuz varsa, saç tipinize uygun bir maske ile haftalık bakım yapın.

4. Geceden bakım kremi sürüp saçlarınızı toplayın

4. Geceden bakım kremi sürüp saçlarınızı toplayın

Sabahları değil, akşam yatmadan önce duş alıyorsanız, duştan sonra saçınıza nem takviyesi yapacak bir şekillendirici bakım kremi sürün.

Saçınızı ensenizde toplayın ve küçük bir topuz yapın.

Belirgin bir dalga istiyorsanız, saçlarınızı iki yandan ayırıp ense hizasında iki yandan da topuz yapabilirsiniz.

Sabah saçlarınızı açın ve parmaklarınızla nazikçe şekil verin. Mümkünse fırça kullanmayın. Bu işlemi yaparken parmaklarınızla yukarıdan aşağıya tarar gibi yapabilirseniz, saçlarınız daha da iyi görünecektir.

5. Saçlarınızı başınızı öne eğip kökten uca tarayın

5. Saçlarınızı başınızı öne eğip kökten uca tarayın

Saç köklerinizde saçınızı besleyen doğal yağlar bulunuyor. Bu nedenle saçınızı başınızı öne eğerek saç köklerinizden saç uçlarınıza doğru fırçaladığınızda, saçlarınızın ihtiyacı olan nem saç uçlarına kadar taşınıyor.

Bu nedenle saçlarınızı düzenli tarayarak ihtiyacı olan doğal yağı ona sunmuş oluyorsunuz.

Ancak saçlarınız dalgalı veya kıvırcık olduğundan buklelerinizin şeklini kaybetmemesi için saçlarınızı taramaktan kaçınıyorsanız, tarama sıraısnda şekillendirici kremler kullanabilirsiniz.

Elektriklenmeye karşı doğal yağlar veya kremler, saçı nemlendirirken, buklelerinizin dağılmasını önlemeye de yardımcı olur.

Dilerseniz saçlarınızı tutam tutam alıp kıvırarak doğal dalgalar da elde edebilirsiniz.

6. Saçlarınızı fön makinesi ile kurutmak yerine kendi başına kurumaya bırakın

6. Saçlarınızı fön makinesi ile kurutmak yerine kendi başına kurumaya bırakın

Sıcak hava saçtaki nemi alır, bu da saçınızın elektriklenmesine ve kabarmasına yol açar Bu nedenle saçınızı fön makinesi ile kurutmak yerine, kendi başına kurumaya bırakın. Bu sırada kış aylarında hasta olmamak için sürekli havluyu değiştirin. Yerince kuruduktan sonra şekillendirmek için fön kullanın.

Ayrıca saçlarınızı sabah değil, akşam yıkar ve kurutursanız saçınızın sabaha kadar kendi doğal yağları ile beslenmesi için de ona fırsat vermiş olursunuz.

Yine de kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa, size saç kurutma makinesi kullanırken bilmeniz gerekenleri belirtelim

Saçların kabarmaması için saç kurutma makinesi nasıl kullanılmalı?

Saçların kabarmaması için saç kurutma makinesi nasıl kullanılmalı?

  • Fönü yukarıdan hava gelecek şekilde tutun.
  • Fön veya ısı veren şekillendiriciler kullanmadan önce, saçlarınızın en az oranda zarar görmesi için ısıya karşı koruyucu krem kullanın
  • Saçlarınızın kolay taranmasını ve daha parlak görünmesi için iyon özellikli fön makineleri kullanın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeşil çay maskeleri: Yeşil çayı güzellik rutininize eklemenizin 5 yolu