Kabine toplantısı başladı, gözler Erdoğan'ın yapacağı açıklamada

Kabine toplantısı başladı, gözler Erdoğan'ın yapacağı açıklamada

Artan corana virüs vakaları sonrasında hafta içi sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlamasının ele alınacağı Kabine toplantısı başladı. Toplantının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor.

30 Kasım 2020, Pazartesi 16:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs vaka ve vefat sayılarının salgının başından bu yana en yüksek rakama ulaşması, endişeyi artırdı. Geçtiğimiz günlerde alınan ek tedbirlerin yeterli olmaması, yeni kısıtlamaların geleceğinin sinyalini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da cuma günü gazetecilere, "Yeni tedbirler almaya mecburuz" demişti.Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine'de, yeni önlemler konuşulacak. Toplantı sonrasında alınan kararlar açıklanacak.

Sağlık Bakanı Koca sunum yapacak 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kabine toplantısında son 10 günlük tabloyla ilgili olarak kapsamlı bir sunum yapacak. Bir önceki kabine toplantısında alınan tedbirlerin salgınla mücadeleye etkisi masaya yatırılacak ve bilim kurulunun önerileri değerlendirilecek. Toplantıda bilim kurulunun tavsiyesi kapsamında alınabilecek muhtemel kısıtlama kararları şu şekilde:

Hafta içi sokağa çıkma yasağı gelebilir 

Özellikle vaka ve vefatların ciddi şekilde arttığı ilerde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içi de uygulanması gündeme alınacak. 81 ile de getirilebileceği belirtilen bu kısıtlamanın öncelikli şehirler ile başlatılma ihtimali de bulunuyor.

Şehirler arası seyahat kısıtlanabilir 

Birçok ilde nüfusa oranla beklenen corona virüs vaka artışı hesapların çok üzerinde çıkarken, bu durum şehirler arası seyahat kısıtlamasını gündeme getirdi. Toplantı kapsamında alınması beklenen kararlardan biri de şehirler arası seyahat kısıtlaması olacak.

HES kodunun kullanımına ağırlık verilecek  

Corona virüsle dijital mücadele de kabine toplantısının gündem maddelerinden biri olacak. Bireysel olarak her bir vatandaşın kaydının tutulması ve takibinin yapılabilmesi için uygulanan dijital önlemler için de yeni tedbirler alınması gündemde. Bu kapsamda tüm illerde pazar, çarşı ve iş hanları gibi toplu bulunulabilecek alanlara Hayat Eve Sığar (HES) kodu olmayanların girmesi yasaklanacak.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı için gün sınırlaması 

Son olarak gündemdeki tedbirlerden biri de risk grubunda olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara uygulanan kısıtlama. Bu grubun her gün dışarı çıkabildiği 3 saatlik sürenin azaltılması ya da gün bazında kısıtlanması bekleniyor.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı 40 sürekli işçi alımı yapacak