Kabızlığı önlemek için yapabileceğiniz 6 basit egzersiz

Kabızlık hepimizin dönem dönem yaşadığı bir sorun. Kabızlığı önlemek için pek çok yol arasak da kronik kabızlığın çözümü egzersizi hayatının merkezine koymaktan geçiyor. Kabızlığa iyi gelen şeylerin başında fiziksel aktivite olduğu bir gerçek. Spor, kabızlığı önlemek için kabızlığı önleme masajı görevi görür. Reçetesiz kabızlık ilaçlarını araştırmadan önce, kabızlığı önlemek için egzersizlere göz atmakta yarar var. Kullanılan her ilaç, doktor kontrolünde olmalı. İşte kabızlığı önlemek için yapabileceğiniz 6 basit egzersiz!

17 Haziran 2020, Çarşamba 14:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Yarım balık kralı (ardha matsyendrasana) yoga pozu

Yarım balık kralı (ardha matsyendrasana) yoga pozu

 • Bacaklarınızı öne uzatarak yerde sırtınız dik oturun. Dizlerinizi bükün, ayaklarınızı yere koyun ve sol ayağınızı sağ bacağınızın altına, kalçanızın dışına doğru kaydırın. Sol bacağın dışını yere yatırın. Sağ ayağınızı sol bacağınızın dışına yere basın. Sağ diziniz tavanı göstersin.
 • Nefes verin ve sağ kalçanızın dışına doğru dönün. Sağ elinizi sağ kalçanızın arkasında yere bastırın ve sol kolunuzu dirsek hizasından sağ dizinize takın. Sol el düz tavanı göstersin.
 • Sağ ayağınızı aktif olarak yere bastırın. Sırtınızı da yukarı uzayarak dikleştirin. Başınızı da iyice sağ tarafa döndürün. 30 sn ile 1 dk arası asanada sabit kalın.
 • Nefes vererek öne dönün ve duruştan çıkarak ilk oturuşunuzdaki gibi oturun. Aynı şekilde diğer taraftan da duruşu uygulayın.

Yoga

Yoga

Çoğu yoga pozu, adeta beğırsak hareketlerini hızlandırmak için gibidir. Özellikle bel bükme hareketleri, sindirim ve boşaltım sisteminin etkili şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda yoga yaparken doğru nefes tekniklerini uygulamak, iç organların temizlenmesini sağlar. Yani yoga, doğal bir iç organ masajı gibidir. 


Kardio

Kardio

Koşma, zıplama, yüzme, bisiklet sürme ve yürüme kan akışı hızını artırmak için mükemmel aktiviteler.Bu aktivitelerin pek çoğunu ev ortamında yapmak mümkün. Youtube'ta sayısız kardio videosu içinden beğendiğinizi seçip uygulayabilirsiniz. Egzersizden tam verim almak ve bağırsak hareketlerini hızlandırmak için su alımına dikkat edin. Hem stres seviyeniz azalacak hem sindirim ve boşaltım sisteminiz aktive olacak. 

Pavanamuktasana – Özgür Rüzgar (hava) Duruşu

Pavanamuktasana – Özgür Rüzgar (hava) Duruşu

 • Sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı birleştirin. Nefes alarak bir bacağınızı dizden bükün ve karnınıza doğru çekin.
 • Ellerizle kaval kemiğinden, ya da diz altından tutun ve çekmeye devam edin.
 • Diğer bacak düz ve her iki ayak parmak uçları ileriye doğrudur. Tekrar burundan nefes alın. Yavaşça nefes verirken çeneniz göğse yaklaşacak şekilde başınızı kaldırın. Ellerden destek alınarak başınız dize değinceye kadar omuzlarınızı da yavaşça kaldırın.
 • Nefesinizi tutmadan 30sn-1dk arası bu pozisyonda kalın. Nefes alarak yavaşça omuzlarınızı ve başınızı mindere koyun. Nefes vererek ellerizi de bırakın ve ayağı yere koyarak bacağı yavaşça ileri doğru uzatın. 5-Diğer bacakla da aynı sürede tekrarlayın.
 • İsterseniz iki bacağı birden çekerek de uygulayabilirsiniz.

Balasana – Çocuk Duruşu

Balasana – Çocuk Duruşu

 • Ayaklarınızı birleştirin, dizlerinizi bükün. Ayaklarınızı yan yana koyun ve kalçanızı topukların üzerine yavaşça yerleştirilerek bacaklarınızın üzerine oturun. 
 • Ellerinizi bacaklarınızın üzerine koyun. Derin nefes alın, yavaş yavaş nefes verirken elleriniz yardımıyla öne doğru eğilin. Alnınızı yere serbestçe koyun ve boynunuzu rahatlatın. 
 • Daha sonra kollarınızı, bacaklarınızın her iki dış yanına ve avuç içleri yukarı bakacak şekilde yere serbestçe koyun. Gözleriniz kapalı, zorlamadan nazik ve düzenli bir şekilde burundan nefes alıp verin.

Supta Matsyendrasana (Yatarak omurga döndürme) Hareketi

Supta Matsyendrasana (Yatarak omurga döndürme) Hareketi

 • Yatağın üzerine sırt üstü yatın. Sağ dizinizi sol elinizle solunuza yatırın.
 • Ellerinizi açarak yanlara koyun. Başınızı sağa doğru çevirin.
 • Burada nefes alıp verdikten sonra başlangıç pozisyonuna dönüp diğer bacağımız için aynı hareketi uyguluyoruz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzun süre tok tutan 10 yiyecek