Kabızlıktan hızlıca kurtulmanızı sağlayacak 6 yöntem

Dünya üzerinde en çok görülen rahatsızlıklardan biri de kabızlık. Kabızlık sorununa çözüm bulmak için ilaçlara para harcamadan önce evde kendi doğal yöntemlerinizle hızlıca çözüme ulaşabilirsiniz. Eğer siz de kabızlıktan şikayetçiyseniz ve hızlıca kabızlıktan kurtulma yöntemleri arıyorsanız "Kabızlıktan hızlıca kurtulmanızı sağlayacak 6 yöntem" haberimize bir göz atın.

27 Nisan 2020, Pazartesi 09:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Bal- limon çayı

Bal- limon çayı

Ilık veya sıcak bir suya bal ve limon ekleyin. Bal müshil görevi görürken limon da sindirim sistemi için doğal bir uyarıcıdır.


Su tüketimi önemli

Su tüketimi önemli

Sert, kuru dışkı kabızlığın en yaygın nedenidir ve yeterince su içmek vücudu düzgün bir şekilde nemlendirerek dışkının geçmesini kolaylaştırır. Armut ve elma suları da hafif doğal müshiller.


Lifli yiyecek tüketimini arttırın

Lifli yiyecek tüketimini arttırın

Lifli gıdalar doğal müshil görevi görür. Dışkınızın daha fazla su tutmasına yardımcı olarak dışkılamayı kolaylaştırırlar. Bu nedenle günlük diyetinize en az 20-35 gram lif eklemelisiniz. Lif bakımından zengin gıda kaynakları arasında Brüksel lahanası, elma, incir, kepekli tahıl ve siyah fasulye bulunur.


Kuru erik

Kuru erik

Kuru erik, bol lifli ve aynı zamanda kabızlığı doğal olarak hafifleten dışkı gevşetici özelliğe sahiptir. Eğer siz de kuru eriğin tadını sevmiyorsanız suyunu da içebilirsiniz. Meyve suyu meyveden daha az lif içermesine rağmen yine de etki sağlar.


Tahılları ihmal etmeyin

Tahılları ihmal etmeyin

Keten tohumu, çemen otu ve psyllium gibi bitkilerin müshil etkisi vardır ve dışkıyı yumuşatır. Kabızlık çekiyorsanız onları yiyin ve bol su için. Ayrıca çay formlarını da deneyebilirsiniz.


Öğünlerinizde yoğurda da yer verin

Öğünlerinizde yoğurda da yer verin

Kabızlık çekiyorsanız süt ürünlerinden uzak durmanız tavsiye edilir ancak yoğurt bunlar arasında istisnadır. Yoğurt, bifidobacterium longum veya bifidobacterium animalis gibi probiyotikler içerir. Yapılan çalışmalar, bu probiyotiklerin dışkılamanın daha sık ve daha ağrısız olmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Neslihan Atagül'ün hastalığı: Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?