Kabuğuyla yerseniz kanserden bile koruyor!

En sevdiğimiz kış meyvelerinden olan elmanın sağlığa olan faydaları saymakla bitmiyor. Diyetisyen Fatma Baysal, elma ile ilgili önemli bilgiler verirken çok önemli püf noktalarından da bahsetti...

20 Aralık 2018, Perşembe 08:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller ile adeta şifa deposu olan elmanın birçok hastalığın doğal ilacı niteliğinde olduğu öne sürüldü. Özellikle kabuğuyla yenilen elmanın birçok kanser türünden korunmayı sağladığı iddia edildi. 

Diyetisyen Fatma Baysal, Tüketebileceğimiz en sağlıklı besinlerden biri olan elma, zengin vitamin ve mineral içeriği ile birçok hastalıktan koruyucu etkiye sahiptir. İçerdiği yüksek miktarda C vitamini ile antioksidan etki gösterir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Elma, antioksidan içeriği en yüksek meyvedir" dedi. 

Diyetisyen Baysal, sözlerini şöyle sürdürdü: Kabuğu C vitaminin büyük çoğunluğu elma kabuğunda bulunduğu için elmanın çok iyi yıkanıp tarım ilacı kalıntılarından arındırıldıktan sonra kabuğuyla beraber tüketilmesinde fayda vardır. Besinlerin sindirim sistemine hızla ilerlemesini sağlayarak kabızlık şikayetlerini gidermeye yardımcı olur. Elma kabuğunun alt kısmında ise çözünür posa olan pektin bulunmaktadır. Bu içeriği ile ise ishali önleyici etkisi vardır. Yani ishal durumlarında elma kabuğu soyularak tüketilmelidir.

"Elmanın birçok hastalığı önleyici etkisi olduğunu kaydeden Diyetisyen Baysal, şöyle konuştu: Elma kalp hastalıklarını önlemede olumlu etki gösterir. İçerdiği kuersetin ve C vitamini sayesinde, kolon kanseri ve akciğer kanseri başta olmak üzere kansere yakalanma riskini azaltır. Elma kabuğunda bulunan çözünmez posa su tutarak sindirim yolunun temizlenmesini sağlar, kolon kanseri riskini azaltır. 

Aynı zamanda cildin taze ve güzel kalmasını sağlar.1 büyük boy elma 34 gram karbonhidrat, 1 gram protein, yüzde 8 oranında C vitamini, yüzde 20 oranında posa ve 260 miligram potasyum içerir. Beslenmemizde mutlaka elmaya yer verelim ve her gün mutlaka 1 tane elma tüketelim.

DHA

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ünlülerin örnek olacak diyet ve egzersiz sırları