Kabus görmemize neden olan 6 durum

Neden kabus görürüz? Kabuslar genellikle en büyük korkularımızı yaşamamıza neden olurlar. Bazen o kadar etkili olur ki kabus gören kişi uyansa dahi uzun süre etkisinden kurtulamaz. Kabus görmenin neden her zaman psikolojik olmuyor. İşte kabus görmemize neden olan 6 durum.

31 Ağustos 2020, Pazartesi 11:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Kaygı ve stres

1-Kaygı ve stres

Kaygı ve stres genellikle travmatik bir olay sonucu ortaya çıkıyor. Kabus görmenin en temel nedenleri arasında kaygı ve stres var. Ancak nedeni sadece travmatik olaylar olmayabiliyor. İşle alakal kaygılar, boşanma ya da taşınma gibi günlük sorunlar da kaygılanmamıza ve kabus görmemize neden oluyor.

2-Acılı ve baharatlı yemekler

2-Acılı ve baharatlı yemekler

Yediklerimizin de gördüğümüz rüyalar üzerinde ciddi bir etkisi var. Acılı ve baharatlı yiyecekler vücut sıcaklığını ve metabolizmayı artırarak uykuda rahatsız hissetmemize neden olabilir. Genellikle yatma vaktinden kısa süre önce yenilen yemekler kabus görmeye neden olabiliyor.

3-Yağlı yiyecekler

3-Yağlı yiyecekler

Henüz kesin bir kanıt olmasa da yağ oranı yüksek yiyeceklerin kabus görmeyi tetiklediğine dair bir inanış var. Organik beslenen insanların kabus görme olasılığı daha düşük.

4-Alkol

4-Alkol

Alkol kısa vadede uyku getirse de erken uyanmaya ve kalitesiz bir uykuya neden oluyor. Fazla alkol tüketimi ise kabus görmenin başlıca nedenleri arasında. Alkolü bırakan kişilerde de kabus görme olasılığı artıyor.

5-İlaçlar

5-İlaçlar

Antidepresan veya yatıştırıcı gibi ilaçlar yan etki olarak kabus görmeye neden olabiliyor.

6-Hastalıklar

6-Hastalıklar

Ateşli hastalıklar genellikle kabus görmeye hatta sayıklamaya neden olur. Ayrıca uyku bozuklukları da kabus görmenin nedenleri arasında.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kaygı bozukluğu nasıl tedavi edilir?