Kaçak savcılar için 'Difüzyon' mesajı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, haklarında tutuklama talepli yakalama kararı çıkarılmadan önce Gürcistan üzerinden Ermenistan'a gittikleri tespit edilen eski savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara için Dışişleri Bakanlığı'na gönderilmek üzere Adale Bakanlığı'na 'difüzyon mesajı' yolladı

12 Ağustos 2015, Çarşamba 16:59
A A
Kaçak savcılar için 'Difüzyon' mesajı

Dışişleri Bakanlığı'na gönderilmek üzere Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne hitaben gönderilen 'difüzyon mesajı'nda, Öz ve Kara hakkında 10 Ağustos günü Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama talepli yakalama kararı verildiği belirtilerek, suçluların iadesine dair Türkiye ile arasında ikili sözleşme bulunan ülkelere bu mesajın yollanarak iadesinin sağlanması talep edildi. 

DİFÜZYON NEDİR?

Difüzyon mesajı, "kırmızı bülten" çıkarılması zaman aldığından, bu aşamada herhangi bir gecikmeye yer verilmemesi amacıyla kaçak kişilerin yakalanması için kırmızı bültene ilişkin kriterler çerçevesinde ilgili ülke İnterpolü tarafından diğer ülke İnterpollerine çekilen dağıtımlı yazı anlamına geliyor. 

Yüksel KOÇ / DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.