Kaçırılan imam milyoner oldu

Kaçırılan imam milyoner oldu

İtalya'da kaçırılan Mısırlı imam davasında 25 ajana hapis, imama 1.5 milyon euro tazminat

05 Kasım 2009, Perşembe 10:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Milano Mahkemesi, İtalya’da kaçırılan Mısırlı imamla ilgili davada, 23’ü eski Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’na (CIA), 2’si eski İtalyan askeri istihbarat teşkilatına (SISMI) mensup 25 ajanı hapse mahkum ederken, imam ve ailesine tazminat ödenmesini kararlaştırdı. 

Karara göre Milano’da imamlık yaparken 17 Şubat 2003 tarihinde CIA tarafından gizlice kaçırılarak işkenceden geçirilen ve daha sonra Mısır’a bırakılan Usame Mustafa Nasır’a 1 milyon euro, imamın eşine de 500 bin euro tazminat ödenecek. 

2 KİŞİYE TAKİPSİZLİK
Ebu Ömer lakabıyla bilinen imamın kaçırılması davasında, 13 yıl hapsi talep edilen dönemin SISMI Başkanı Nicolo Pollari ile hakkında 10 yıl hapsi istenen yardımcısı Marco Mancini hakkında "devlet sırrı gerekçesiyle", o dönemde CIA’nın İtalya Şefi olarak görev yapan Jeff Castelli hakkında ise "diplomatik dokunulmazlık" gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi. 

Olay sırasında CIA’nın Milano Şefi olarak görev yapan Robert Seldon Lady’yi 8, diğer 22 CIA ajanını 5’er yıl hapse mahkum edildiği kararda, SISMI’de daha alt düzeyde görev yapan iki İtalyan ajan ise kaçırma olayında CIA’ya yardımcı oldukları için 3’er yıl hapis cezası aldı. 

Uzmanlar, ABD’li ajanlar gıyabi olarak yargılandıkları için haklarında verilen hapis cezasının infazının hiç de kolay olmayacağına dikkati çekiyor. Milano Mahkemesi’nin kararı, ABD’nin tepkisini çekmekle birlikte, Ebu Ömer’in kaçırılmasındaki hukuksuzluğun tescili ve cezalandırılması açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. 

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Flaş koronavirüs aşısı açıklaması: Aşılamadan sonraki 3 haftaya dikkat