Kaçırılan sağlık memuru serbest bırakıldı

Diyarbakır'ın Lice ilçesi Fis köyü yakınlarında 9 temmuz günü yol kesen PKK'lılar tarafından 2 asker ile birlikte kaçırılan sağlık teknisyeni 32 yaşındaki Aytekin Turhan Uz dün gece serbest bırakıldı

16 Eylül 2011, Cuma 10:56
A A

PKK tarafından 9 temmuz günü Diyarbakır’ın Lice ilçesi Fis köyü yakınlarında yol kesilerek Astsubay Abdullah Söpçeler ve uzman çavuş Zihni Koç ile birlikte kaçırılan sağlık teknisyeni Aytekin Turhan Uz dün gece Diyarbakır’ın Lice ile Bingöl’ün Genç ilçesi arasındaki bir yerde serbest bırakıldı.

PKK’ lıların, yoldan çevirdikleri bir kamyonun şoförüne, sağlık teknisyeni Uz’u Diyarbakır’a götürmesini söyledikleri ve araca bindirdikleri belirtildi. Diyarbakır’a gelen sağlık teknisyeni Uz, telefonla Aydın’ın Söke İlçesi’ndeki ailesini arayarak serbest bırakıldığını ve sağlık durumunun iye olduğunu söyledi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde Terörle Mücadele Şubesi elemanlarınca ifadesi alınan sağlık Teknisyeni Uz’un sağlık durumunun iyi olduğu ve halen Emniyette bulunduğu bildirildi.

KAÇIRMA OLAYINDAN SONRA NELER OLDU?

PKK, 9 Temmuz 2011’de Diyarbakır- Bingöl Karayolu Ziyaret Tepe mevkiinde yol keserek kimlik kontrolü yaptı. Virajlı yolda araçları durduran PKK’lılar Lice İlçesi 2’nci İç Zırhlı Tugayı’nda görevli Astsubay Abdullah Söpçeler ve Uzman Çavuş Zihni Koç ile Bingöl Genç İlçe Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık teknisyeni Aytekin Turhan Uz’u kaçırdı. Askerleri ve sağlık teknisyenini kurtarmak için operasyona çıkan askerler ile PKK’lılar arasında 14 Temmuz’da Silvan’ın Dolapdere köyü yakınlarında çıkan çatışmada 13 asker şehit olurken, 7 PKK’lının öldürüldüğü açıklandı. Silvan’daki 13 şehit olayından kısa bir süre sonra kaçırılan 2 asker ve sağlık teknisyeninin görüntüsü Roj TV’de yayınlanmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.