Kaddafi ile hesapları var

İsyanlara pek rastlanmayan Libya'da, dün gece yüzlerce kişiyle polis ve hükümet yanlıları arasında çatışmaların olduğu Bingazi kenti ahalisinin, Muammer Kaddafi'ye karşı tarihi bir husumeti bulunuyormuş

16 Şubat 2011, Çarşamba 11:17
A A
Kaddafi ile hesapları var

Bingazi halkının büyük bölümü, Kaddafi 1969’da bir darbeyle iktidara geldiğinde kendisini desteklememişti. O zamandan beri bölge, ülkenin petrol gelirlerinin çoğundan mahrum bırakıldı ve bu da hoşnutsuzluğu derinleştirdi.

Yasaklı İslamcı örgüte üye olmaktan mahkum yüzlerce kişi geçen sene Ebu Salim cezaevinden salıverildiğinde, bunların çoğu ailelerinin yaşadığı Bingazi’ye gitmişti. Ebu Salim cezaevi meselesinin dün geceki olayların başlamasında rolü olabileceği yorumu yapılıyor.

Bingazi’de yayınlanan Kuryna gazetesi, dün geceki protestoya katılanların çoğunun cezaevinde akrabalarının bulunduğunu yazdı.

LİBYA’DA İSYAN OLUR MU?

Bölgedeki isyan hareketlerinden etkilenen Libya’nın sürgündeki muhalefet üyeleri, internetteki sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla protestolar tertip etme girişiminde bulundular, ancak hükümet gıda fiyatlarını azaltmak suretiyle protestoları önleyici tedbirler aldı.

Uzmanlar, Libya’da Tunus ve Mısır’dakine benzer bir çizgide ayaklanmayı pek ihtimal dahilinde görmüyorlar. Hükümetin, hoşnutsuz vatandaşlarını yatıştıracak kadar çok nakit petrol geliri olduğuna dikkat çekiliyor. Bunun yanısıra, Libya toplumu aile ve aşiret bağları çerçevesinde düzenlendiği için, Kaddafi’ye karşı bir karşı çıkma durumu olsa bile, bunun sokaklara taşmak yerine perde arkasında olacağı belirtiliyor. Ancak Bingazi’nin Libya’nın diğer bölgelerindeki tipik özellikleri taşımadığına dikkat çekiliyor.

Kaddafi’nin bu kadar uzun zaman iktidarda kalmasının, geçmişte kendisini kurnaz bir siyasi operatör ve usta bir taktikçi olarak göstermesinin payı olabileceği belirtiliyor. Libya liderinin en çok kullandığı taktiklerinden birinin, kendisini halk hareketlerinin lideri olarak göstermesi ve sıradan kadın ve erkeklerin destekçisi olarak tasvir etmesi olduğu kaydediliyor.

Devlet televizyonunun bugün yayınladığı Kaddafi yanlısı gösterilerin de bu taktiğin bir parçası gibi göründüğü belirtiliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.