"Kaddafi ya intihar edecek, ya da öldürülecek"

"Kaddafi ya intihar edecek, ya da öldürülecek"

24 Şubat 2011, Perşembe 12:52
A A
'Kaddafi ya intihar edecek, ya da öldürülecek'

Muammer Kaddafi’nin liderliğini tanımadığını ilan ederek istifa eden Libya İçişleri Bakanı ve aynı zamanda Libya ordusu generali Abdül Fatah Yunus, protestolara katıldığını söyleyerek ilginç açıklamalarda bulundu. “Kaddafi, Bingazi halkına karşı uçaklar kullanacağını söyledi, bunu yaparsa binlerce insan ölür diye onu uyardım” şeklinde konuşan Yunus, Libya liderinin son derece inatçı bir kişiliğe sahip olduğunu anlattı:

“Kaddafi sonuna kadar teslim olmayacaktır. Ya intihar edecek, ya da öldürülecektir.” Yunus bu sözlerinin ardından ise Kaddafi’nin birkaç gün veya birkaç saat içinde devrileceğine olan inancını paylaşarak bütün Libyalı güvenlik güçlerini “halkın intifadasına katılmaya” çağırdı.

Bu konuşmasından hemen sonra ise Kaddafi’nin kontrolünden tamamen çıkan Bingazi’de bulunan Yunus’un kaçırıldığı öne sürüldü. Libya devlet televizyonu, haber alınamayan eski bakanın kaçırılmasından hükümet karşıtı çeteleri sorumlu tuttu.

Pilotlar vurmamak için atladı

Bu arada Libya hava kuvvetlerine ait bir uçak, pilotların Bingazi’yi bombalama emrini reddederek paraşütle atlamasının ardından düştü. Pilotların halkı bombalamamak için jetlerini düşürdükleri belirtildi. Muhaliflere katıldığını açıklayan Libya’nın eski Adalet Bakanı Mustafa Muhammed Abdül Celil, elinde, Kaddafi’nin 1988’deki Lockerbie saldırısının emrini verdiğine verdiğine dair belgeler olduğunu açıkladı.

Öte yandan Libya’ya giriş yapan muhabirlerin ve tahliye edilenlerin hikâyeleri tüyleri ürpertiyor. Bingazi’den dönen Fransız doktor Gérard Buffet, Le Point dergisine hayatını kaybedenlerin, açıklananın çok üstünde olabileceğini anlattı: “Birinci gün ambulanslar 75 ceset getirdi, ikinci gün 200, üçüncü gün ise 500’den fazla... İnsanların bacaklarına, kaburgalarına ateş açıyorlardı, sonra kalabalığı havan topları ve uçaksavar füzelerle vurdular. Tam bir katliamdı, yanan ve parçalara ayrılan insanlar gördük. Sanırım toplam 2 binin üzerinde ölü ve bin 500’ün üzerinde yaralı vardı.”

Bingazi’ye ulaşan Guardian gazetesi muhabiri Martin Chulov ise şehrin kurtarılmış bir bölge olmasına rağmen insanların Kaddafi’nin konuşmasından dehşete kapıldığını belirtti.

İnternette yayımlanan Kurina gazetesi ise, Kaddafi’ye sadık kalan birliklerin Trablus’un 80 kilometre batısındaki Sabratah şehrine çok sayıda asker konuşlandırdığını yazdı. Kaddafi yönetimine yakınlığıyla bilinen İtalyan hükümeti adına konuşan Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Bingazi’nin bulunduğu Sirenayik bölgesinde hâkimiyetin protestoculara geçtiğini doğruladı ve ülkenin diğer bölgelerinde de çatışmalar olduğunu söyledi. Frattini ayrıca, ölü sayısının binin üzerinde olduğunu belirtti. Libya Dışileri Bakan Yardımcısı Halid Kaym ise El Kaide’nin Derna’da eski bir Guantanamo tutsağı tarafından yönetilen bir İslami emirlik kurduğunu açıkladı.

TARAFSıradaki haber yükleniyor...