'Kaddafi'nin oğlu adil yargılanmayacak'

'Kaddafi'nin oğlu adil yargılanmayacak'

Libya'da devrik lider Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'yi cezaevinde ziyaret ederken gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Uluslararası Ceza Mahkemesi avukatı Melinda Taylor, Seyfülislam'ın adil yargılanmayacağını iddia etti

06 Temmuz 2012, Cuma 17:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Libya devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin savunmasını hazırlamakla görevlendirdiği ve 7 Haziran'daki ziyaret sırasında tutuklanan Avusturyalı avukat Melinda Taylor, serbest kaldıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, "Seyfülislam Libya'da adil yargılanmayacak" dedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi avukatı Taylor, geçtiğimiz yıl kasım ayında Libya'nın Zintan şehrinde Libyalı muhalifler tarafından ele geçirilen Seyfülislam Kaddafi'ye karşı "önyargılı" bir tutum olduğunu iddia etti.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin de insanlığa karşı suç işlemekten yargılamak istediği Seyfülislam Kaddafi'yi Libya kendisi yargılayacağını açıklamıştı.

CASUSLUKLA SUÇLANDI

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden dört kişilik bir heyet 7 Haziran'da Seyfülislam Kaddafi'yi cezaevinde ziyaret ederken, avukat Melinda Taylor Libyalı yetkililer tarafından gözaltına alınmıştı. Libyalı yetkililer, Taylor'ın Seyfülislam Kaddafi'ye gizli bir evrak vermeye çalışırken yakalandığını iddia ederek, casuslukla suçlamıştı.

Avukat Taylor ile birlikte Lübnanlı tercümanı Helen Assaf gözaltına alınmıştı. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin diğer iki üyesi Rus Alexander Hodakov ve İspanyol Esteban Peralta Losilla, arkadaşlarıyla dayanışma gerekçesiyle Libya'dan ayrılmamışlardı. Libyalı yetkililer, uzun pazarlıklar sonrası Taylor'ı geçtiğimiz pazartesi serbest bıraktı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yanlışlıkla 4 doz koronavirüs aşısı yapıldı