Kadıköy'de Kurbağalıdere kolektörü artık çalışıyor, koku kesildi

Kadıköy'de Kurbağalıdere kolektörü artık çalışıyor, koku kesildi

İstanbul'da yıllarca Kadıköy'ün başına bela olan Kurbağalıdere'yi kurtaracak kolektör sonunda devreye girdi. Artık dereye kanalizasyon akmıyor. Kötü koku büyük oranda azaldı, kabarcıklar yok oldu. Islah çalışmaları ise derenin iç kesimlerinde devam ediyor

10 Ağustos 2016, Çarşamba 12:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberine göre, uzun yıllardır etrafa yaydığı kötü kokuyla Kadıköy’ün baş belası olan Kurbağalıdere’nin kurtuluşu için en önemli adım olan atık su kolektörü devreye girdi. 1,5 kilometrelik bu kolektör sayesinde artık dereye kanalizasyon akmıyor.

Yaklaşık bir ay önce kolektörün çalışmasıyla birlikte derede gözle görülür iyileşme de sağlandı. Örneğin yaz başında su yüzeyinde oluşan kabarcıklar yok oldu. Kötü koku da büyük oranda azaldı. Tabii bu arada derede ıslah çalışmaları hâlâ sürüyor.

Şikâyet Hattı ekibinden Can Mete’nin Proje Müdürü Sinan Selçuk Togay’dan aldığı bilgilere göre; şu anda derede genişletme çalışmaları yapılıyor. Suyun olduğu denize yakın kısımda akıntının devamı için itfaiyenin kurduğu sistemle denizden su pompalanıyor. Çalışmalar 6,3 km’lik kısımda devam ediyor. Geriye ise 1,6 km’lik proje alanı kalıyor. Şimdiye kadar ise 13,9 km’lik kısım ıslah edilmiş durumda. Projenin tamamının 2017’nin ilk yarısında tamamlanması hedefleniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kızını taciz eden kişiyi öldüren Kadir Işık hakkında karar çıktı