'Kadın Barınma Evi' Büyükşehir Belediye meclisinde onaylandı

'Kadın Barınma Evi' Büyükşehir Belediye meclisinde onaylandı

'Kadın Barınma Evi' Büyükşehir Belediye meclisinde onaylandı

03 Ocak 2020, Cuma 13:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ANKARA, (DHA)- ANKARA Büyükşehir Belediyesi, kadınların kent yaşamı içerisinde aktif rol alabilmesi için birçok projeyi hayata geçiriyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Meclisi, 60 yatak kapasiteli ve içerisinde meslek atölyelerinin de yer alacağı 'Kadın Barınma Evi'nin açılması kararını onayladı.
Büyükşehir Belediyesi ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliğinde açılacak yeni model 'Kadın Barınma Evi', hem kadınların barınma ihtiyacını karşılayacak hem de meslek atölyeleri sayesinde meslek sahibi olmalarını sağlayacak. Başkan Yavaş, 'güçlü kadınlar, güçlü yarınlar' anlayışıyla hayata geçirmek istediği yeni 'Barınma Evi' için İngiltere, Hollanda ve Danimarka'daki modelleri inceledi. Başkent'te yeni bir 'Barınma Evi' modelini hayata geçirecek olan Büyükşehir Belediyesi, 'Cam Atölyesi'de kuracak. Atölye çalışmalarına katılacak olan kadınlar, meslek öğrenerek hem üretecek hem de kendi ekonomik özgürlüklerini elde edebilecek. Katılımcı anlayışla yönergesi hazırlanacak Barınma Evi'nin 8 ay içinde tamamlanması hedefleniyor.BİR İLK DAHA GERÇEKLEŞECEK
Mevcut Sığınma Evleri, 12 yaş üstü erkek çocukların anneleriyle birlikte kalmasına izin vermezken, yeni açılacak 'Barınma Evi'nde bu sorun ortadan kalkacak. 'Barınma Evi' içinde kurulacak 'Aile Odaları' ile 12 yaş üstü erkek çocuklar da anneleriyle birlikte kalabilecek.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çocuk Müzesi, yılın ilk misafirlerini ağırladı