Kadın sünnetini konu edinen "Sunna" filmine ödül yağıyor

Türk sineması, dünyanın en önemli kadın sorunlarından biri olan, kanayan yara kadın sünnetini film olarak perdeye taşıdı. Ali Kaygısız'ın yönettiği "Sunna" filmi katıldığı festivallerden en iyi kısa film, en iyi yönetmen ve en iyi fragman ödüllerinin yanı sıra bir çok özel jüri ödülüyle döndü. / ÖZEL - Bahar Saygılıer

10 Kasım 2021, Çarşamba 17:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SUNNA FİLMİ

SUNNA FİLMİ

Milyonlarca hayatı tehdit eden “kadın sünneti” Türk yapımı olarak beyaz perdeye aktarıldı. Zeynep Girgin tarafından yazılan “SUNNA” filminin yönetmen koltuğunda, bir çok önemli projede yapımcı olarak gördüğümüz Ali Kaygısız oturdu.

Başarısıyla kısa sürede dikkat çekmeyi başaran kısa filmin, merakla beklenen fragmanının ne zaman yayınlanacağı belli oldu?

Dünyada adını duyuran filmin, uzun metraj senaryosu için çalışmalar başladı.

İşte sunna filmi hakkında merak edilen her şey...

 


TÜRK YAPIMI SUNNA DÜNYACA ÜNLÜ FESTİVALLERDEN ÖDÜLLERLE DÖNÜYOR

TÜRK YAPIMI SUNNA DÜNYACA ÜNLÜ FESTİVALLERDEN ÖDÜLLERLE DÖNÜYOR

Konusu nedeniyle film, Dünya Sağlık Örgütünün dikkatini çekerek, gündemin önemli maddelerinden biri haline geldi ve bir çok festivalden ödülle döndü.

İlk olarak İsveç Film Festivalinde gösterime giren Sunna; en iyi kısa film, en iyi yönetmen ve en iyi fragman ödülleri alırken, Paris, Milan, Toronto, Venice ve New York gibi festivallerden jüri özel ödülüne layık görüldü.

Hala bir çok festivalde yarışmaya devam eden kısa filmin başrollerini Tuğba Koşucu, Ela Derin Çelik, Bedriye Roza Çelik, Yahya Çelebi, Onurcan Kaban ve Semra Dinçer paylaşırken; yapımcılığını ise 24 Kare Film Ltd. ve 48 Film Yapım gerçekleştirdi.

OYUNCULAR ARASINDA SEMA DİNÇER'DE VAR

OYUNCULAR ARASINDA SEMA DİNÇER'DE VAR

Güçlü kadrosuyla dikkat çeken filmin oyuncuları arasında, 1 Kasım'da mücadele ettiği Akciğer kanserine yenik düşerek 56 yaşında yaşamını yitiren başarılı oyuncu Sema Dinçer'de yer alıyor.


SUNNA FİLMİNİN UZUN METRAJI İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

SUNNA FİLMİNİN UZUN METRAJI İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Kısa metraj Sunna filminin başarısının ardından uzun metraj film için hazırlıklar başladı.

Konusuyla dikkat çeken ve kısa süre önce uzun metraj senaryosuna başlanan Sunna filmi, 6 Şubat 2023 tarihinde Birleşmiş Milletler’de dünya prömiyerini yaptıktan sonra sinemalarda vizyona girecek.

Filmin hikayesinin yaratıcısı yapımcı Zeynep Girgin, "6 Şubat Dünya Kadın Sünnetine Sıfır Tölerans Günü. Bizde filmimizin ilk lansmanı için bu anlamlı günü seçtik. Dünyada 200 milyonu aşkın sünnetli kadın var. Bu dünyamızın çok önemli bir sorunu. Yetmiş milyon kadın daha sünnet tehdidi altında. Biz tüm dünyada bir farkındalık yaratmak adına bu filmi çekiyoruz. Filmimizi hem ülkemizde hem de uluslar arası alanda gösterime sokmayı planlıyoruz." dedi.

SUNNA FİLMİ KONUSU

SUNNA FİLMİ KONUSU

Günümüzün en büyük vahşetlerinden biri olarak kabul edilen kadın sünneti konulu Sunna filmi fragmanı ve hikayesi ile sizi derinden etkileyecek.

Irak'ta çekilen filmde Güney Irak köyleri kullanıldı.

Zeynep Girgin filmin konusunu şöyle anlatıyor;  

"Aslında anlatılamaz bir vahşet bu. Yaşananları ancak filmimizi izleyenler hissedebilir. Hikayemde bir annenin dramını anlatıyorum. Farah ve Ecrin’in hikayesi.  Kendisi bu vahşeti yaşamış. Kızı yaşamasın diye bir büyük mücadele içine giriyor. Hikayemizin tamamını inşallah beyaz perdede göreceksiniz."


2023 yılında vizyona girmesi beklenen filmin, büyük bir izleyici kitlesine sahip olacağı düşünülüyor.

Önümüzdeki süreçte festivallere katılmaya devam edecek olan kısa metraj film Sunna'da çok yakında gösterime girecek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "İran Sinema Müzesi" görenleri hayran bırakıyor