Kadın ve erkek arasındaki şaşırtıcı bilimsel farklılıklar

Kadınlar ve erkekler arasında bilimin ortaya koyduğu fiziksel ve zihinsel farklılıklar sizi şaşırtabilir. Kimin kanı daha hızlı akar, kim daha iyi yüzer? Kim daha iyi duyar? Peki, hastalık ya da ölüme kim daha dayanıklı? İşte bilimin ortaya koyduğu kadın ve erkek arasındaki farklar...

09 Haziran 2021, Çarşamba 11:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kadın ve erkek kromozom yapıları bakımından ayrılır.

Kadın ve erkek kromozom yapıları bakımından ayrılır.

Erkeklerde ve kadınlarda 46 kromozom vardır. Bunların yarısı babadan, yarısı anneden gelir. Bu 46 kromozomun içinde iki cinsiyet hormonu bulunur. Kadınlar normalde iki X kromozomuna (XX) sahiptir. Bir kadın bir X kromozomunu annesinden alırken, diğerini babasından alır. Erkekler ise normalde bir X ve bir Y kromozomuna sahiptir (XY).

Y kromozomu taşıyan bir sperm yumurtayı döllerse erkek bebek, x kromozomu taşıyan bir sperm yumurtayı döllerse kız bebek oluyor. Dolayısıyla doğacak bebeğin cinsiyetini kadın değil, erkek belirliyor.

Bu arada kromozomlar, DNA'nın oluşturduğu, canlılarda kalıtımsal aktarımı sağlayan genetik birimlerdir

Kadın erkek arasındaki farklardan biri de deri yapısı...

Kadın erkek arasındaki farklardan biri de deri yapısı...

Kadın ve erkeklerin derilerinin de birbirinden farklı özellikler taşıdığı ortaya konmuş. Öncelikle derinin kapladığı alana bakalım, Erkek bedenini kaplayan toplam 1,8 metrekare, kadın bedenini kaplayan ortalama 1,6 metrekare derileri vardır. Kadını derisi daha hassas, ince ve kurudur. Erkekte ise ter bezleri ve de deri altındaki yağ bezleri daha fazla olduğu için daha dayanıklıdır ve erkekler bu yüzden daha çok terler.


Kadın ve erkeğin beyin yapıları birbirinden farklıdır.

Kadın ve erkeğin beyin yapıları birbirinden farklıdır.

521’i kadın, 428’i erkek üzerinde yapılan bir araştırma, daha önce ‘psikolojik deneylerle’ açıklanabilen kadın ve erkekler arasındaki zihinsel farkların fiziksel farkları bir haritaya yansıtılabildi.

Philadelphia’daki Pennsylvania Üniversitesi Psikoloji Profesörü Ragini Verma, “Bu haritalar bize, insan beynindeki kesin ve tamamlayıcı mimari farkları gösteriyor bu da erkeklerin ve kadınların neden bazı alanlarda birbirlerinden daha üstün olduklarını anlamak için sinirlere dayalı bir temel sunuyor” yorumunu yapıyor.

Ortalama yetişkin bir kadın 1250 gram, erkeğin beyni ise 1375 gramdır. Erkek beyni kadınınkinden yaklaşık %14 daha ağırdır.

Öte yandan kadınların beyin yapısının aynı yaştaki erkeklere göre yaklaşık 4 yaş daha genç ve dinamik bir yapıya sahip olduğu tespit edildi. Bilim insanlarına göre bu durum kadınların zihinsel keskinliğini daha uzun süre koruduğunu açıklıyor.


Erkeklerin akciğerleri daha çok hava topluyor

Erkeklerin akciğerleri daha çok hava topluyor

Erkeklerin akciğerleri kadınlarınkinden yüzde 50 daha geniş hacme sahiptir. Kadınlarda görülen kanserler arasında en çok yaşam kaybı akciğer kanserinden görülüyor.

Erkeklerde küçük hücreli dışı akciğer kanserinin başka bir formu skuamoz (yassı) hücreli akciğer kanserine daha yatkın iken; kadınlarda bulunan en yaygın akciğer kanseri adenokarsinomdur. 


Erkekler kas gücü  bakımından kadınlardan şanslı

Erkekler kas gücü bakımından kadınlardan şanslı

Erkekler kadınlardan yüzde 50 oranında fazla kas gücüne sahiptir. Buluğ çağında erkeklerde kas hücrelerinin sayısı 20 misli, kadınlarda 10 misli artar. Erkekler kadınlardan üçte bir oranında daha güçlüdürler.

Erkek ve kadın arasında hatta bireyler arasında mukavemet sporlarında performans farklılıkları vücut yağ oranının ve yağsız vücut kitlesinin farklı oluşuna bağlıdır. Yağ kitlesinin farklılığı uzun mesafe yarışları gibi vücut kitlesini uzun süre taşınması gereken sporda vücut ağırlığını arttırarak performansı düşürür. Kadın atletlerin vücut yağ oranları oldukça değişkenlik gösterir. 

Kas tendonları kadında daha düşük, daha zayıf ve gevşektir. Kadınlarda tendonların daha düşük, daha zayıf ve gevşek oluşu, kas tonusunun zayıf oluşu eklemlere daha fazla hareketlilik kazandırır. Yani esneklik ve eklemlerin hareketlilik açıları erkeklere oranla daha geniştir. Bu özellikler ışığı altında cimnastik branşında kadınların daha başarılı olduğu yapılan çalışmalarla ispatlanmıştır.  

Erkeklerin kalbi daha büyüktür.

Erkeklerin kalbi daha büyüktür.

Erkeklerin kalbi daha büyüktür ve daha yavaş çarpar: Dakikada ortalama 72. Bu değer kadınlarda 80'dir.

Yağ dokularımız bile farklı farklı...

Yağ dokularımız bile farklı farklı...

Erkeklerin yağsız doku kitlesi yani kas ağırlığı daha fazladır oysa kadınların yağ kütlesi daha fazladır. Kadın ve erkek arasında en önemli morfolojik farklardan biri, yağ dokusu miktarı ve dağılımı ile ilgilidir. Kadınlarda erkeklere oranla yağ dokusu iki kat daha fazladır. Örneğin; erkekte%10-15, aynı yaşlardaki kadında %25 kadardır. Kadınların sporda erkeklere oranla başarısız olmasının nedenlerinden birisi de vücut yağ oranlarıdır. Yağ aktif olmayan ve dezavantaj doğuran bir kitledir. Bu yağ kitlesinin rengi beyazdır, içerisinde mitakondria ve kılcal damar yoktur. İç ısıyı izole eder, destek doku vazifesi görür. 

Kadınlarda ise doğum, menapoz ve her ayın neredeyse yarısı hormon değişiklikleri ile geçer

Erkeklerde kadınlarınkinin yarısı kadar yağ dokusu vardır. Kadınlarda yağ dokusu vücudun yüzde 27'sini oluştururken, bu değer erkeklerde yüzde 15'tir. Kadın vücudunda erkeklerden 3,5 kg daha fazla yağ vardır.

Yağ, erkeklerde karın bölgesinde toplanırken kadınlarda daha çok kalça, baldır ve göbekte yoğunlaşır. Erkek tipi şişmanlık genelde karın çevresinde biriken yağlarla karakterizedir ve elma tipi diye bilinir. Kadınlarda daha sık görülen ise armut tipi olandır.


Erkekler daha kanlı canlı...

Erkekler daha kanlı canlı...

Erkeklerde 4.5, kadınlarda 3.6 litre kan vardır. Erkek kanı daha koyu kıvamlıdır, bir damlasında 1 milyon kan hücresi vardır. Toplam olarak erkeklerde 1 santimetreküp kanda 5 milyon alyuvar vardır, bu da kadınlara kıyasla yüzde yirmi fazlalık demektir. Erkeklerin tansiyonu da kadınlardan yüksektir: 140/88. Bu değer kadınlarda 130/80'dir.

Kanın hacmi, miktarı ve içerisindeki şekilli elemanlarından özellikle hemoglobin(hb) ve alyuvarları aerobik performansta temel belirleyiciler bir niteliğe sahip olduğu bilinmektedir.

Yetişkin erkeklerde eritrosit sayısı 5.2 kadınlarda 4.8 milyon/mm’dir. Total kan ve kan hücrelerinin birbirine oranına hemtokrit denir ki, erkekler için %42- 54, kadınlar için %38-46 normal sınırlandırır. Yetişkinlerde hb içinde aynı şekilde, erkeklerde kadınlara oranla yüksek değerler bulunur.

Antikorlarımız bile farklı...

Antikorlarımız bile farklı...

Kadınlar daha çok antikor üretirler, bu yüzden de erkeklere kıyasla bakteri ve virüs hastalıklarına daha seyrek yakalanırlar.

Kadının gözyaşı daha güçlü

Kadının gözyaşı daha güçlü

Kadınlar erkeklerden 5 kat fazla ağlarlar.

Tel Aviv Üniversitesi'nden bir grup uzman insanların gözyaşları hakkında ilginç bilgiler ortaya koydu. Araştırmaya göre kişilerin gözyaşları birbirlerinden yapı olarak farklı ve gözyaşının kokusu erkeklerin iktidar durumunu etkiliyor.

21 erkekten 10'u gözyaşlarını kokladığı esnada ereksiyon durumunun ortadan kalktığı görüldü. Ayrıca bu kişilere bir dizi çekici bayan fotoğrafı da gösterildi. Gözyaşını koklayan erkekler bu resimlerin hiç güzel ve seksi olmadığını belirtti.

İlginç bir araştırma dirsek açılarının ortalamasını alıyor; o da farklı!

İlginç bir araştırma dirsek açılarının ortalamasını alıyor; o da farklı!

Kadınlar erkeklere kıyasla kollarını dirsekten 6 derece daha fazla açabilirler. Kadınların ağırlık merkezlerinin daha aşağıda olması sıçrama, atma, ve atlama branşlarında dezavantaj getirirken cimnastiğin bazı branşlarında avantaj sağlamaktadır.


Kadınlar ve erkeklerde iskelet yapısı farkları

Kadınlar ve erkeklerde iskelet yapısı farkları

Erkeklerin omuzları daha geniş, kolları ve bacakları daha uzun, kemikleri daha ağır, eklemleri de daha büyüktür. Buna karşılık kadınların kalça kemikleri daha geniş, eklemleri daha esnektir.


Kadınlar daha iyi yüzer

Kadınlar daha iyi yüzer

Kadınlar derilerinin altındaki yağ tabakası nedeniyle daha iyi yüzerler.


Erkeklerin bacakları da daha uzun...

Erkeklerin bacakları da daha uzun...

Erkeklerin bacakları daha uzun ve kaslıdır. Bu yüzden kadınlardan daha hızlı koşar, daha uzağa zıplarlar.


Testosteron hormonu erkekleri kadınlara göre daha saldırgan yapar

Testosteron hormonu erkekleri kadınlara göre daha saldırgan yapar

Saldırganlık: Erkekler kadınlardan daha saldırgan olup bedensel güç kullanımına daha eğilimlidirler. Bunun açıklaması da testosterona bağlanmaktadır. Buna karşılık kadınlar kelimelerle saldırır ve savaşırlar.

Bilimsel gerçek, kadınlar daha çok konuşuyor...

Bilimsel gerçek, kadınlar daha çok konuşuyor...

Kadınlar iletişim kurmak için günde 20.000 kelime, mimik ve jest kullanırken bu sayı erkeklerde sadece 7.000.

Kadın ve erkek vücıut ölçüm ortalamaları farklıdır

Kadın ve erkek vücıut ölçüm ortalamaları farklıdır

Erkek ortalama 175 cm boyunda ve 73,5 kg ağırlığındadır. Göğüs çevresi 98,5cm , beli 80,4cm'dir. Kadın ortalama 160 cm boyunda olup 61,2 kg'dir. Göğüs çevresi 90,1; kalça genişliği 96,5 cm; beli 74,3 cm'dir.

Kadınların daha çok başı ağrıyor.

Kadınların daha çok başı ağrıyor.

Kadınlar erkeklerden 3 kat fazla baş ağrısı çekiyor. Kansızlık, stres, tansiyon hastalıkları, tiroid hastalıkları, hormonal dengesizlikler baş ağrısının nedenleri arasında gösteriliyor.Kadınlar ergenliğe daha erken yaşlarda girer

Kadınlar ergenliğe daha erken yaşlarda girer

Erkekler buluğ çağını 10-15, kadınlar 9-14 yaşları arasında yaşarlar. Bu kadınları daha hızlı olgunlaşmasının da bir nedenidir.

Bayanlarda cinsel olgunlaşma ilk menstürasyonla başlar. Buna menarş denir. Cinsler arasında cinsiyet değişikliğine sebep, erkeklerde testesteron, bayanlarda östrojen hormonları daha fazla salgılanmasıdır. Testesteron hormonun salgısıyla kas gelişimi artış gösterirken östrojen hormonlarının salgısıyla daha yağ hücreleri gelişmektedir.(Sevim,2002)Yüksek enerji harcayan yüzücü ve koşucularda menarş, sporcu olmayanlara oranla daha geç başlar. Sporcu olmayan kızlarda 10-12 yaşta menarş görülürken, sporcularda 13-14 yaşa kadar menarş görülmeyebilir. Menarş yaşı dünyanın değişik bölgelerinde de farklılık göstermektedir 

Vücut kokusu

Vücut kokusu

Erkeklerin vücut kokusu kadınlardan çok daha güçlüdür

Enerji harcaması farkı

Enerji harcaması farkı

Erkekler hareketsiz halde, vücudun metrekaresi başına ortalama 39,5 kalori yakarlar. Kadınlar ise 37 kalori. Erkeğin günlük kalori ihtiyacı 2700 kalori, kadınınki 2000 kaloridir.

Kadınların erkeklerden daha çok konuştuğu araştırmalarla ortaya kondu

Kadınların erkeklerden daha çok konuştuğu araştırmalarla ortaya kondu

Kadınlar yüksek sesle konuşmayı ve sesli düşünmeyi seviyor, erkeklerse her ikisini de içinden yapmayı tercih ediyor... Bu yüzden kadınlar erkekleri "duygusuz bencil yaratıklar" olarak görürken, erkekler de kadınları "sürekli kafa ütüleyen başbelaları" olarak görüyor.

Kadınların yaşlanma süreci daha ağır

Kadınların yaşlanma süreci daha ağır

Kadınlar menopoz döneminde ateş basması, uykusuzluk, şişmanlama, gece terlemeleri ve vajina kuruluğu gibi belirtiler yaşarlar. Erkekler andropoz denen yaş döneminde hemen hemen hiçbir bedensel belirti yaşamazlar.

Vücut ısısı:

Vücut ısısı:

Erkeklerin vücut ısısı kadınlardan daha yüksektir. Su: Erkek vücudunun yüzde 60-70'i sudan ibarettir. Kadın vücudundaki su oranı ise yüzde 50-60 arasındadır.

Kadınları ses telleri daha kısa

Kadınları ses telleri daha kısa

Erkeklerin ses telleri daha uzundur ve sesleri daha kalın çıkar. Kadınların ses telleri daha kısa olduğundan sesleri daha tizdir.


Erkekler daha obur çünkü...

Erkekler daha obur çünkü...

Aynı kilodaki kişilerden, erkekler kadınlardan daha çok yemek ihtiyacı duyarlar; çünkü metabolizmaları daha hızlıdır.

Duyu organları

Duyu organları

Kadınların işitme ve koklama duyuları daha güçlüdür. Buna karşılık erkekler ışığa karşı daha hassastır. Erkek gözü ayrıntıları daha iyi seçer.

Hastalıklar

Hastalıklar

Erkekler hayatları boyunca kadınlardan ortalama 40 gün daha az hastalanırlar. Ayrıca yapılan araştırmalar erkeklerin kendilerini daha sağlıklı hissettiklerini ortaya koymuştur.

Güney Danimarka Üniversitesi'nin araştırmasında, bu zorlu dönemlerde kayıtlara geçen kadın ve erkek ölüm oranları karşılaştırıldı.

Örneğin, İrlanda'da 1845 ve 1849 yılları arasında yaşanan patates kıtlığı sırasında, iki cinsiyet grubu için de 38 yaş olan beklenen yaşam süresi, kriz tırmandığında erkeklerde 18,17'ye, kadınlarda ise 22,4'e düştü.

Kadınlar daha hızlı soluyor

Kadınlar daha hızlı soluyor

Erkekler dakikada ortalama 16 kez soluk alıp verir. Kadınlar ise dakikada 20-22 kez soluk alıp verir. Her iki cinsin günde soludukları miktar ise aynı olup 12 bin litredir.

Solunum sistemini oluşturan akciğerler ve solunum kapasitesi yaş,boy,vücut ağırlığı ve vücut yağ oranı ile orantılı bir gelişim olduğu bilinmektedir. Normal sağlıklı bir kadının akciğer kapasitesi aynı yaş ve ölçülerdeki bir erkeğin akciğer kapasitesinden %10 daha düşüktür. Buna bağlı olarak yapılan birçok çalışmada bayana ait O2 kullanma 8 kapasitesinin (VO2) erkeğinkinin%70 ‘ine tekamül ettiği görülmüştür. Akciğer kadınlarda daha küçük olduğu için, alveol çapları , solunum derinliğinde ve solunum yollarının enine kesiti de bayanlarda erkeklere oranla daha küçüktür. Vital kapasite daha düşük, istirahat solunum frekansı daha yüksektir. Maksimal solunum dakika volümü ve maksimal solunum kapasitesi, diğer bir ifade ile aerobik kapasite erkeklere oranla kadınlarda daha düşüktür.(


Erkekler kadınlara göre daha hızlı yaşlanırlar.

Erkekler kadınlara göre daha hızlı yaşlanırlar.

Erkek ve kadın arasındaki farklardan biri de yaşlılık süreleridir. Erkekler kadınlardan daha hızlı yaşlanırlar. 55 yaşındaki bir kadın bedensel gücünün yüzde 90'ına sahiptir. Oysa aynı yaştaki bir erkek gücünün sadece yüzde 70'ine sahiptir. 35 yaşındaki bir erkeğin damar sistemi 50 yaşındaki bir kadınınkine eşdeğerdir. Buna karşılık kadında sadece cilt daha ince olduğundan çabuk yaşlanıp kırışır. Kadınlar yaşlanma olayını psikolojik olarak erkeklerden çok daha kolay kabullenirler.

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Yaşam süresi: Erkeklerin ortalama omrü 71,5 yıl, kadınların 78 yıldır


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erkekler kadınların söylediği bu cümlelere bayılıyor!