Kadınlar erkeklere göre 4 kat daha fazla idrar kaçırıyor

Türkiye'de idrar kaçırma konusunda son yıllarda önemli araştırmalara imza atılıyor. Hastalığın bu anlamda kadın ve erkeklerdeki yaş ve demografik bilgileri ortaya çıkmaya başladı. Bu bilgilere göre kadınlar erkeklerden 4 kat daha fazla idrar kaçırıyor

01 Kasım 2017, Çarşamba 15:54
A A
Kadınlar erkeklere göre 4 kat daha fazla idrar kaçırıyor
Yıllar geçtikçe idrar kaçırma sorununun toplumda arttığını belirten Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, hastalıkla ilgili önemli istatistik bilgiler verdi:

"İdrar kaçırma toplumda sık görülen bir durum. Öncelikli olarak belirtilmeli ki idrar kaçırma kadınları daha çok etkiliyor. Literatürde erkeklere göre en az 2 misli daha fazla görüldüğü belirtilen idrar kaçırma, Türkiye'nin batısında yapılan bir çalışmada, kadınlarda erkeklere nazaran yaklaşık 4 kat daha sık olarak saptanmış. Bu nedenle idrar kaçırmadan bahsedilince akla ilk önce kadınlar geliyor.

TÜRKİYE'DEKİ KADINLARIN YÜZDE 42,7'Sİ İDRAR KAÇIRIYOR

Türkiye'nin farklı bölgelerinde yapılan ve kadınlarda idrar kaçırmayı araştıran çalışmalarda idrar kaçırma oranları yüzde 23 ila yüzde 46 arasında değişiyor. 2017 yılı ekim ayı başında yapılan 5. İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi Kongresi’nde sunulan bir çalışmada, 12 farklı bölgedeki 16 ilde 25-65 yaş arası kadınlarda idrar kaçırma oranları araştırılmış. 1179 hastanın sorgulandığı bu çalışmaya göre idrar kaçırma oranı yüzde 42,7 olarak saptanmış. Bu grubun yüzde 40'ı stres tipi yani eforla idrar kaçırma tariflemiş, yüzde 25,6'sı ise tuvalete yetişemeden idrar kaçırdığını belirtmiş. Yine bu çalışmaya göre günlük hayatı belirgin düzeyde etkileyecek orta derece ve çok miktarda idrar kaçırdığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 8,5.. Hasta seçimleri ve değişik coğrafi bölgeler bazı farklılıklara yol açsa da idrar kaçırma oranları dünyanın farklı ülkelerinde de yaklaşık olarak bu düzeylerde.

Kadın ve erkeklerde yaş ve cinsiyet açısından ise her iki cinste de idrar kaçırma oranları yaşla artar. Kadınlarda 40-60 yaş arası stres tipi idrar kaçırma sıklığında artış nedeniyle oranda hafif bir sıçrama söz konusudur ve daha sonra giderek artan bir seyir izler. Erkeklerde ise idrar kaçırma kadınlardaki kadar ayrıntılı araştırılmamış. Erkeklerde erişkin dönemde çok nadir olan görülen idrar kaçırma, ileri yaşlarda sürekli bir artış gösterir. 75 yaş üstünde ise her iki cinste de yaklaşık olarak oranlar birbirine eşit."

TEDAVİ OLMA İSTEĞİ EĞİTİM SEVİYESİNE GÖRE DEĞİŞİYOR

"İdrar kaçırma sorunu hakkında araştırılan konulardan biri de idrar kaçırmanın sosyo-ekonomik düzey ilişkisi" diyen Prof. Dr. Oktay Demirkesen "Sosyo-ekonomik düzey; gebelik sayısı, vücut kitle indeksi, şeker hastalığı, depresyon, sigara ve menopoz zamanı gibi idrar kaçırmanın birçok risk faktörü ile ilişkilİ. Sosyo-ekonomik düzey yükseldikçe idrar kaçırmayı ifade etme ve tedavi isteme oranı da artıyor. Ancak idrar kaçırma ve sosyo-ekonomik düzey arasında görülme sıklığı ve hastalarda yarattığı rahatsızlık hissi konusunda net yorumlarda bulunmak mümkün değil. Yaptığımız bir çalışmada üroloji ve kadın doğum polikliniklerine idrar kaçırma dışında yakınmalarla başvuran hastalarda eğitim düzeyi arttıkça idrar kaçırma oranının anlamlı olarak azaldığı fakat tedavi olma isteğinin eğitim seviyesi ile değişmediği belirlenmiş" dedi.
Sıradaki haber yükleniyor...