Kadınlar geleceğini, erkekler arabasını düşünüyor

Kadınlar geleceğini, erkekler arabasını düşünüyor

Kadınların daha çok bireysel emeklilik ve özel sağlık sigortası,erkeklerin ise kasko ve iş yeri sigortası yaptırdığı bildirildi

26 Mart 2013, Salı 13:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Recep Koçak, kamuoyu araştırmalarına göre, Türkiye’de sigorta denince akla ilk güvence geliyor.

Sigortanın sunacağı garanti ve teminatlar üzerinde yoğunlaşıldığına işaret eden Koçak, hasarlarının ödenmesiyle ilgili beklentilerinin de yüksek olduğunu belirtti.

Koçak, bireysel emeklilik, kasko, hayat, özel sağlık ve konut sigortalarının en çok bilinen sigorta türleri olduğunu dile getirerek, Türkiye’de vatandaşların daha çok trafik sigortası ve kaskoya ilgi gösterdiğine dikkati çekti.

KADIN VE ERKEKLERİN SİGORTAYA BAKIŞI FARKLI

Koçak, kadınların daha çok bireysel emeklilik ve özel sağlık, erkeklerin ise kasko ve iş yeri sigortası yaptırdıklarını vurguladı. Özel sigorta sahipliğinin, 35-44 yaş grubunda daha yüksek olduğuna belirten Koçak, şöyle konuştu:

"Sadece zorunlu deprem sigortası sahipliğinde 55-64 yaş grubunun üstünlüğü dikkat çekmektedir. Trafik ve iş yeri sigortalarıyla kasko sahipliği Karadeniz, Ege, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, zorunlu deprem sigortası da Karadeniz ve Ege’de daha yüksek. Karadeniz ve Ege, özel sigorta sahipliğinin en yüksek olduğu bölgeler. 2012 yılında da sigortalanma oranlarında bu bölgelerde artış gözlenmiştir.

PRİM ÜRETİMİNDE YÜZDE 15 ARTIŞ BEKLENİYOR

Koçak, 2012 ve öncesinde uygulanan politikalar nedeniyle ortaya çıkan sonuçlardan alınan derslerle 2013’te sigorta sektörünün fiyat üzerinden rekabet yapmasının önemli ölçüde azalacağını söyledi.

Rekabetin hizmette yoğunlaşacağını ve bundan da öncelikli olarak sigortalıların fayda sağlayacağını ifade eden Koçak, şunları kaydetti:

"Fiyat rekabeti her sektörün olmazsa olmazıdır. Ancak rekabet adı altında doğrudan zarara yol açacak prim seviyelerinin uzun bir süre piyasaya hakim olması, hiçbir sektör için sürdürülebilir değildir. Bu anlamda sigorta sektörü için 2013 ve devamında teknik anlamda önemli müspet gelişmelerin ortaya çıkacağına inanıyorum. Toplam prim üretiminin ise yüzde 15 oranında artış göstereceğini düşünüyorum. Bireysel emeklilikte bu yıl devreye giren yeni sistemle özellikle orta gelir düzeyindeki katılımcı sayısında önemli artış gerçekleşecek."

AA
     

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koyun Baraack'tan 35 kilogramdan fazla yün kırpıldı