Kadınlar için genital estetik (En sık yaptırılan genital estetik operasyonları)

Ülkemizde son dönemlerde gittikçe gelişen genital estetiğe talep gittikçe artıyor. Peki genital estetik nedir? En çok hangi genital estetik operasyonları tercih ediliyor? Vajina daraltma operasyonu kimlere uygulanır? İdrar kaçırmada hangi ameliyatlar yapılıyor? Kadın genital organlarına yapılan estetik operasyonlar hakkında merak edilenleri Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Adeviye Elçi Atılgan anlattı. /Posta.com.tr-ÖZEL

18 Haziran 2020, Perşembe 09:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dünyanın en tanınmış kozmetik jinekologu-Dr.Alexandros Bader’den birebir cerrahi ve laser eğitimi alan ‘’Europian Society of Aesthetic Gynecology-ESAG’’ tarafından sertifikaya sahip Dr. Öğr. Üyesi Adeviye Elçi Atılgan, genital estetik, fıtıklaşma ve idrar kaçırma cerrahisi hakkında bilgi verdi. Dr. Öğr. Üyesi Adeviye Elçi Atılgan'ın açıklamaları şöyle:

Kadın Doğum branşının kozmetik jinekoloji alt dalı hastaların özellikle bu şikayetlerine hizmet veren bir birim. Genital bölgeye yapılan estetik işlemler son zamanlarda çok popüler, yeni trend olduğu zannedilse de tarihi çok eskilere dayanır. Hiçbir kadın sarkık, asimetrik, kararmış dış dudak, genişlemiş, içerisine, mesanenin ya da barsağın fıtıklaştığı bir vajen, uyarılamayan klitoris istemez.

Hastalar en sık hangi işlemler için başvuruyor?

Hastalar en sık hangi işlemler için başvuruyor?

Kadınlar poliklinikte sıklıkla bize iç veya dış dudaklarda sarkma, kararma ya da asimetri ya da şekil bozukluğu nedeniyle başvururlar. Hastaların ayrıntılı bir jinekolojık muaynelerinden sonra, labıum mınuslere, majuslara ya da her ikisine birlikte yapılacak doğru Labıoplasty tekniğine karar veririz. Bu esnada hastalarımızın Klitoris bölgesinde fazla sarkık doku, orgazm olmada zorluk gibi bir problemi varsa aynı seansta Clitoral Hoodoplasty dediğimiz prosedürü yapabiliyoruz.

G noktası büyütme ameliyatı

Bazen de hastalarımız hiç labıal ya da klitoris anotomilerinde problem olmadan sadece haz almada problem yaşamaları nedeniyle bize başvururlar. Bu hastalarımıza da ayrıntılı bir anemnez ve fizik muayneden sonra G noktası büyütme olarak halk arasında bilinen G spot amplification işlemini yapıyoruz. Tüm bu işlemler steril şartlarda, lokal ya da genel anestezi altında yapılabiliyor.

Hasta hastanede maximum bir gün kalır, 1 hafta sonra ve 6 hafta sonra kontrol muayeneleri yapılır. Taburcu oldukları gün duş alabilip, sosyal aktivitelerine dönebilirler.

Sadece 6 hafta boyunca cinsel aktiviteyi, dar çamaşır giymelerini, ağır kaldırmalarını, yüksek aktiviteli spor yapmalarını yasaklıyoruz

Vajina daraltma operasyonu

Vajina daraltma operasyonu

İkinci sıklıkta vajinada sarkma, bolluk, ilişki sırasında seslerin gelmesi, gaz kaçırma ya da idrar kaçırma şikayetleriyle hastalarımız bize başvuruyor. Vajina, zamanla bağ doku yapısının zayıflaması ya da travmatik zor doğum, ağır kaldırma, kronik kabızlık gibi nedenlerle anotomik hatlarından ayrılıp sarkabiliyor. Bu sarkma ön duvarda mesanenin vajinaya fıtıklaşması-sistosel şeklinde olabileceği gibi, arka duvara alt bağırsak-rektum un fıtıklaşması şeklinde olabilir.

Bazen hem mesane, hem rektumun vajinaya fıtıklaşması bir arada olur ki kadın için gerçekten estetik kaygıdan ziyade günlük yaşamını etkileyecek derecede sık idrar gitme, idrarı tam boşaltamama, kabızlık, elini vajinaya sıvazlayarak gaytayı boşaltma ihtiyacı gibi rahatsızlıklara neden olan bir problem.

İşte tüm bu problemler aynı seansta düzeltilebilmektedir. Halk arasında vajina daraltma olarak tabir edilen prosedür Posterior colporraphy'dir. Buna mesane sarkması varsa anterior colporraphy proceduru eklenir. Bazen de hiç mesane ya da barsak sarkması olmadan vajinada sarkma gözlenebilir. Genişlemiş vajen girişi, ilişkide her iki cinsin haz almasını zorlaştırabilir. Burada da yine Perinoplasty dediğimiz teknikle perineal body yapısını tekrar rekonstrukte ederek bu problemi rahatlıkla çözebiliyoruz.

İdrar kaçırma problemi de aynı seansta düzeltilebiliyor mu?

İdrar kaçırma problemi de aynı seansta düzeltilebiliyor mu?

İdrar kaçırma problemi eşlik eden hastaların muaynelerinde öksürmekle, hapşırmakla, ip atlamakla gelişen 'stress tipi idrar inkontinans' dediğimiz tipte idrar kaçırmayı saptamışsak aynı seansta bunun ameliyatını vajinal, laparaskopik ya da robotik cerrahi ile yapabilmekteyiz. Sıklıkla hastanın ek bir karın içi patolojısı yoksa vajinal yoldan ameliyatı öncelikle tercih ediyoruz. Ancak aynı seansta kist, miyom vs. gibi nedenlerle laparaskopi ya da robotik cerrahi yapacaksak, idrar kaçırmasını da bu yöntemlerle düzeltebiliyoruz. Aşırı aktif mesane ya da yetiştireme tipi-urge tip inkontinansı olan hastalara ise öncelikle medikal tedavi başlamaktayız. Postoperatif süreç labioplastide anlattığımız gibi aynı.

Doğuştan vajinası olmayan kişiler

Doğuştan vajinası olmayan kişiler

Diğer kadın genitalyası ile ilgili hastalarımızın çok nadir ancak çok önemli bir bize başvuru nedeni ise doğuştan vajen yokluğu ya da kısmi varlığı.

Genetik bir kusurdan dolayı bu hastalarımızın vajınası ya yoktur ya da kısmi olarak bir kısmı var. Adet görememe gibi problemlerin de eşlik ettiği bu hastalar sıklıkla ergenlik dönemine girerken tanı alırlar ve tedavi edilirler.

Tedavi edilmemişlerse evlendikleri zaman, cinsel ilişkiye girememe şikayetleri ile bize gelirler. Hasta multidispliner olarak değerlendirilip genetik tetkikleri yapıldıktan sonra, vajınal /laparaskopik ya da robotik yolla neovagen-vaginoplasty yapabiliyoruz. Hasta uygulanan cerrahi tekniğe göre 2 gün ila 1 hafta arasında hastanede kalır ve en erken 8 hafta sonra cinsel aktivite başlar. 

Genel olarak, doğru ve deneyimli ellerde yapılırsa bu ameliyatların hepsi başarı oranı yüksek, yüz güldürücü sonuçların alındığı operasyonlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Stres bu hastalığa neden oluyor! Sinir sıkışmasını önlemek için 8 yöntem