Kadınlar için vazgeçilmez baharatlar

Baharatlar sadece yemeklerimize lezzet katmıyor aynı zamanda doğanın gücünü kullanarak çeşitli sağlık sorunlarıyla baş etmemize de yardımcı oluyor. İşte adet, menopoz, obezite, adet düzensizliği, akne, anemi gibi sorunlarla mücadele etmenizde işinize yarayacak mucize baharatları kullanabilmeniz için özel bir rehber.

17 Ocak 2018, Çarşamba 09:55 Son Güncelleme:
A A
Ağrılı adet görme

Ağrılı adet görme

Menstrüasyon döneminde iştah kaybı, bulantı, kusma ve kabızlık yaşayabilirsiniz. Yağlı yemeklerden ve ağır baharatlı yemeklerden kaçının. Zencefil, papatya ve nane çaylarını tüketebilirsiniz.

Adet öncesi ağrı

Adet öncesi ağrı

Regl öncesi yaşanan ağrılar, özellikle baş ağrısı, şişlik ve depresyon gibi belirtiler için de, doğa size destek verir. Regl öncesinde melisa çayı, yaban mersini çayı, ahududu yaprağı çayı tüketebilirsiniz. Adet döneminde bol sıvı tüketin.

Ağaran saçlar

Ağaran saçlar

Endişe ve kaygıdan uzaklaşın. Yeterli uyku alın. Çörekotu, sarımsak, Amla üzümü iyi gelen doğal takviyelerdir. Hindistancevizi yağıyla saçlara masaj yapmayı da unutmayın. 

Basur

Basur

Acılı ve ağrılı bir hastalık olan basur, kanama ve kaşıntı yapar. Bitkisel destekle daha rahat atlatabilirsiniz. Su içmek, egzersiz yapmak ve kabızlık yapacak besinlerden uzak durmak gerekir. Basur sorunu yaşayanların bağırsakları rahat hareket ettirmek için lifli besinler tüketmeleri önemlidir.

Kramplar

Kramplar

Eklem, sırt ve midede oluşan kramplar, vücudunuzun hareket kabiliyetini kısıtlar. Vücudun susuz kalması, uykusuzluk ve stres gibi durumlar krampların oluşmasında etkilidir. Lavanta, nane çayı ve adaçayı bu konuda ilk akla gelen bitkisel çaylardandır.

Obezite

Obezite

Obezitye mücadele uzun bir süreçtir ve buna sabırla, azimle devam ederseniz, başarırsınız. Beslenme takibi, günlük yaşam egzersizleri gibi detaylar önem kazanır. Her gün düzenli beslenin ve bitkisel çaylardan destek alın. Ayrıca kırmızı biberin bu mücadeleye etkisini de unutmayın.

Menopoz

Menopoz

Menopoz, kadınların yaşları ilerlediğinde karşılaşacakları bir dönemdir ve bunu bir hastalık gibi değil, bir dönem gibi algılamak gerekir. Bedeninizin yeni bir forma girme çabasıdır. Hayatınızın bu döneminde kalsiyum açısından zengin yiyecekler, günlük egzersiz ve dengeli diyet önem taşımaktadır. Sarımsağın gücünü de hafife almayın.   

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sağlıklı bir ilişkide olduğunu gösteren 9 kanıt