Kadınlar IŞİD'e 'aşkı bulmak için' katılıyor

Kadınlar IŞİD'e 'aşkı bulmak için' katılıyor

Profesör Susanne Schröter, kadınların terör örgütü IŞİD'e katılma sebeplerini inceledi. Schröter'e göre, IŞİD işgali altındaki topraklara giden kadınların ilk amacı 'aşkı bulmak'

13 Şubat 2015, Cuma 11:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

IŞİD destekçisi kadın grubu El Hansa Tugayları tarafından basılan metni Profesör Susanne Schröter Deutsche Welle için kaleme aldığı bir yazı ile değerlendirdi. Buna göre, terör örgütü IŞİD’e katılan yabancıların yüzde 10’unu genç kadınlar ya da henüz 18 yaşın altındaki genç kızlar oluşturuyor. Almanya’dan giderek örgüte katılan genç kadınların sayısının 60 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Geçen ocak ayında Arapça yayınlanan bir manifesto bu kadınları orada neyin beklediğini az çok ortaya koyuyor. "İslam Devleti’nin Kadınları" adlı metni, IŞİD destekçisi kadın grubunu El Hansa Tugayları‘nın üyeleri kaleme almış. Bu grup aynı zamanda IŞİD işgali altındaki bölgelerde kadınların kıyafetlerinin dini kurallara uygun olup olmadığını da kontrol ediyor.

DAHA ÖNCE BASILAN METİNLERE BENZİYOR

"İslam Devleti’nin Kadınları", buna benzer daha önce basılmış pek çok yayınla büyük oranda örtüşüyor. Ancak bazı noktalarda bilinçli bir şekilde, kadınlara şiddet uygulanabileceğine dair ya da kadınların İslam hukukunda, örneğin mirasta daha az haklara sahip olduklarını belirten ayetlere yer verilmemiş. Kadınların fiziksel açıdan daha zayıf oldukları için erkeklere özgü işleri yapmamaları gerektiği vurgulanırken, adet günleri ve gebelik buna örnek gösteriliyor.

Söz konusu metnin yazarlarına göre kadın ancak istisnai durumlarda birkaç saatliğine çalışmak için ev dışına çıkabilir. Öğretmen ya da doktorlar bu kapsamda değerlendiriliyor. Tabi ki mutlaka "şeriat kurallarına" uymak şartı ile. Buna uymayanların nasıl cezalandırıldıkları Rouaa Diyab örneğinde görülmüştü. Genç bir kadın olan diş doktoru Diyab, bir erkeği muayene ettiği gerekçesiyle geçen yıl ağustos ayında Irak'ta tutuklanarak idam edilmişti.

SALDIRI ÇAĞRISINDA BULUNUYORLAR

Konu ile ilgili araştırmalar yapan bilim insanlarına göre genç kadınları IŞİD’in işgali altındaki topraklara gitmeye iten nedenlerin başında "aşkı bulma umudu" geliyor. Sosyal medyada paylaşılan çok sayıda fotoğrafın birinde "Cihadın ülkesinde" başlığı atılmış. "Seni buldum benim sevgili mücahidim" gibi mesajlar içeren fotoğraflarda, tamamen çarşafla kapalı bir kadına doğru eğilmiş olan erkekler görülüyor.

Kadınlara yapılan çağrılarda, Suriye’ye geldiklerinde Allah tarafından kaderlerine yazılan erkeklerle evlenecekleri belirtiliyor. Kadınların sosyal medyadaki paylaşımları ve tartışmaları eğitim düzeylerinin oldukça yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Diğer yandan bu eğitim düzeyine rağmen aşırılık ve gaddarlıkta diğerlerinden geri kalır yani yok çoğunun. Esirlerin katledilmelerinden mutluluk duyarken, Batı ülkelerinde saldırılar düzenlenmesi çağrısında bulunuyorlar. Bunların içinde bir örnek çok çarpıcı. İngiltere’den gelen ve ismini Mücahide Bin Usame olarak değiştiren bir tıp öğrencisi, hemşire üniforması içinde kesik bir başı tutarken çekilmiş fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dubai Emirinin kızı Prenses Latifa’dan 6 aydır haber alınamıyor