Kadınlar neden daha uzun yaşar?

Yapılan araştırmaya göre, kadınların erkeklerden uzun yaşamasının nedeni, bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu ortaya koydu

19 Mayıs 2013, Pazar 10:44
A A
Kadınlar neden daha uzun yaşar?

Vücudun savunması yaşla azalırken, erkeklerin hastalıklara karşı direncinin düşük olması ömürlerini de azaltıyor.

Japon bilim adamları, konuyla ilgili araştırmalarını Immunity and Ageing adlı dergide yayınladı. Buna göre, bağışıklık düzeyine ilişkin testler, biyolojik yaşla ilgili ipucu verebiliyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VÜCUDU ENFEKSİYONDAN KORUYOR

Bağışıklık sistemi, vücudu enfeksiyona ve kansere karşı koruyor, ancak doğru çalışmadığı zamanlarda hastalığa neden oluyor.

Japonya'da yapılan araştırmada, bağışıklık sisteminde yaşla bağlantılı değişikliklerin, kadınlarla erkeklerde ortalama ömür süresi arasındaki farkı açıklayıp açıklayamayacağına bakıldı.

Tokyo Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi'nden Prof Katsuiku Hirokawa ve meslektaşları, yaşları 20 ile 90 arasında değişen 356 sağlıklı kadın ve erkekten alınan kan örneklerini inceledi.

Vücudun savunmasında rolü olan akyuvarlarla sitokin adı verilen moleküllerin düzeyi ölçüldü. Her iki cinste de, beklendiği gibi yaşla birlikte akyuvarların azaldığı gözlendi.

VİRÜSLERDEN KORUYUCU HÜCRELER YAŞLA ARTIYOR

Ancak yakından bakıldığında, bağışıklık sisteminin iki temel öğesi olan T ve B hücrelerinin yaşlanma hızının kadınlar ve erkekler arasında farklı olduğu görüldü. T hücreleri vücudu enfeksiyona göre koruyor. B hücreleri ise antikor salgılıyor. Erkeklerde bu iki tür hücrenin de kadınlara oranla daha hızlı azaldığı bildiriliyor. Ayrıca iki sitokin molekülünün de erkeklerde yaşla daha fazla azaldığı belirlendi.

Bağışıklık sistemini koruyan CD4 T hücreleri ile virüsleri yok eden öldürücü hücreler ise yaşla artıyor ve kadınlardaki artma oranı daha hızlı. Araştırmacılar, bağışıklık ölçütlerinin gerçek biyolojik yaşı gösterebileceğina inanıyor.

Prof. Hirokawa ile meslektaşları, bağışıklık sistemi parametrelerinin erkeklere göre daha yavaş gerilemesinin, kadınların daha uzun ömürlü olmasını açıklayabileceğini kaydettiler.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Göz ile ilgili doğru bilinen yanlışlar!