Kadınlar şiddete karşı buluştu

Kadınlar şiddete karşı buluştu

Kadınlar şiddete karşı buluştu

29 Kasım 2019, Cuma 14:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYALI kadınlar, Muratpaşa Belediyesi'nce Alyazma Anıtı'nda düzenlenen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinliğinde biraraya geldi. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için hayatın her noktasında bilinç, sosyo psikolojik gelişim, eğitim, siyasi, sosyal mücadele gerektiğini söyledi.

Muratpaşa Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında, Alyazma Anıtı'nda 'Gör Duy Farket, Kadınlar Özgürdür' başlığı ile özel program düzenledi. Akşam saatlerinde yapılan ve Alyazma Anıtı'nın mumlarla aydınlatıldığı etkinliğe, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, eşi Ümran Uysal ile birlikte katıldı. Etkinliğe ayrıca Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi Sekreteri Avukat Banu Altunlu, Muratpaşa Belediye Meclisi'nin kadın üyeleri, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN ÖYKÜLERİ

Etkinlikte ses sanatçısı Merve Akyıldız, Türkçe başta olmak üzere değişik dillerde öldürülen kadınlar için ağıt niteliğinde yazılan şarkıları seslendirdi. Muratpaşa Belediyesi personeli Özlem Önder ve Okan Çetin, Devlet Opera ve Bale keman sanatçısı Demet Emen'in müziğini yaptığı, Muratpaşa Belediyesi personelinden Sevgi Bal'ın seslendirmesinde görev aldığı, öldürülen kadınların öykülerinden derlenen ve 'kırsal bölgede kadın olmak, var olmak ile olmamak arasındaki kısacık yolun aslında ne kadar büyük insanlık acılarıyla dolu olduğunu gösteren öyküler' şeklinde niteledikleri oyunu sahneledi. Muratpaşa Belediyesi Kadın ve Aile hizmetleri Müdürlüğü stajeri Eda Altan ise kendi hazırladığı geleceğe mektubu okudu. Altan, gelecekte kadına şiddetin, çocuk istismarının olmadığı bir dünyaya dair düşlerini anlattı.

KADINA ŞİDDETİN BÜTÜN DÜNYADA SON BULMASI

Kadına şiddetin durması için Alyazma Anıtı'nda biraraya geldiklerini belirten Başkan Ümit Uysal, “Bu insanlık dışı duruma insanlık dışı uygulamaya son verebilmek için neler yapabiliriz, neler yapıyoruz, neler yapmalıyız bunları konuşuyoruz. Bir gün umarım gelecek kuşaklar bunları konuşmak zorunda kalmaz. Kadına şiddetin bütün dünyada son bulmasını temenni ediyorum. 25 Kasım'ın kadına şiddeti önlemeye dönük bir gün olmasını temenni ediyorum" dedi.

'YAŞAM HAKKI KADIN İÇİN LÜKS OLMAKTAN ÇIKMALI'

Toplumda kadına yönelik şiddetin hala ülke gündeminde olması ve hala birçok kadının şiddet görmesi, öldürülmesinin kabul edilemez olduğuna vurgu yapan Avukat Banu Altunlu ise şunları söyledi:

"Bu nedenle maalesef henüz varlık haklarını konuşamadığımız günler uzak görünmektedir. Temel hak ve özgürlükler her birey için vazgeçilemez nitelikte yaşam kaynağıdır. Kadın haklarını yüceltmek sahip çıkmak takipçisi olmak her birimizin önceliğidir. Hak ve özgürlükler her birimiz için geçerlidir. Zaten bizim olan haklara sahip çıkmak için emek harcamak onur kırıcıdır. En temel insan hakkı olarak literatüre geçmiş olan yaşam hakkı biz kadınlar için lüks olmaktan çıkmalıdır. Kadına yönelik şiddet bir insan hakları ihlalidir ve suçtur. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği toplumun gelişimi ve huzuru önünde bir engeldir. Bilinmelidir ki kadın zayıf değil güçlüdür. Kadın hareketsiz kalan değil eyleme geçendir. Kadın kırılgan değil dirayetlidir. Kadın dağıtan değil toparlayandır. Tüketen değil üretendir. Akılsız değil zekidir. Kadın bozan değil yapandır. Biliyoruz ki biz değişirsek dünya değişecektir."

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kepez Santral'de 472 hak sahibi daha dairelerine kavuştu