Kadınlara daha sağlıklı güçlü saçlar için öneriler

Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya, kadınlara daha sağlıklı ve güçlü saçlar için önerilerde bulundu...

25 Temmuz 2019, Perşembe 12:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pek çok kadın için, belirgin bir şekilde seyrelmiş ve cansız saçlar oldukça endişe verici bir durumdur. Günde 50 ila 100 saç telinin dökülmesi normal olsa da, bunun fazlası kontrol edilmesi gereken bir sorunun varlığına işaret eder. Bilgisayar destekli saç analizi ve kan testleriyle dökülmenin sebepleri teşhis edilebilir ve dökülmeye neden olan tıbbi koşullar tedavi edilerek saç dökülmesi kontrol altına alınabilir.


Saç dökülmesinin tıbbi olmayan sebeplerinin başında yaş alma gelir. Yaşlanmaya bağlı saç dökülmeleri destek tedavilerle kontrol altına alınabilir. İşte size saç dökülmesini kontrol altına alabileceğiniz ipuçları:

SAÇ ŞEKİLLENDİRME ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

SAÇ ŞEKİLLENDİRME ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Örgü, topuz veya at kuyruğu gibi sıkıca bağlı stillerden uzak durun. Saçları çok fazla çekmemek için hafifçe yıkayın, fırçalayın ve geniş dişli bir tarak kullanın. Maşa, fön, diğer düzleştirici işlemler, sıcak yağ uygulamaları, açma ve diğer kimyasal işlemler kaçınılması gereken diğer uygulamalardır.

BESLENMENİZİ DENGELEYİN

BESLENMENİZİ DENGELEYİN

Yediğiniz yiyeceklere ve ne kadar yediğinize dikkat edin. Örneğin, vitamin ve mineral bakımından zengin çeşitli yiyeceklerin tüketilmesi, vücudunuzun ve saçların yeniden büyümesinden sorumlu alanların beslenmesine yardımcı olacaktır.


Bazı vitaminlerde eksiklik olduğundan şüpheleniyorsanız, bir kan testi yaptırmak için doktora gidin ve yeme bozuklukları veya besin emilimini engelleyebilecek sağlık koşulları gibi diğer diyet konularını ele alın.

DEMİR VE ÇİNKO EKSİKLİĞİNE DİKKAT EDİN

DEMİR VE ÇİNKO EKSİKLİĞİNE DİKKAT EDİN

Demir ve çinko eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceğine ve uygun takviyenin alopesi areata gibi saç dökülmesi sorunlarının giderilmesine yardımcı olabilir.


Bu vitamin seviyelerinizi kontrol etmek için kan testi yaptırmanız gerekir. Örneğin, mililitrede 70 nanogramdan daha düşük demir seviyesine sahip kadınların yetersiz olduğu kabul edilir. Doktorunuz gerekli gördüğü durumda demir takviyesi için size ilaç önerebilir. Unutmayın aşırı veya gereksiz takviyeler tehlikeli olabilir.

STRES KONTROLÜ ÖNEMLİ

STRES KONTROLÜ ÖNEMLİ

Travma aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkabilse de, yoga gibi egzersiz veya meditasyon gibi tekniklerle yaşamın getirdiği stresi yönetebilirsiniz.


Bazı araştırmacılar, saç dökülmesinin tersine çevrilmesiyle ilgili bu alternatif şifa yöntemlerini bile araştırıyorlar. Buradaki fikir, yoga ve meditasyonun kan şekerini düzenlemeye ve dolaşımını artırmaya, yeniden büyümeyi desteklemeye yardımcı olabilir.

SAÇ ÇİZGİSİNİ ÇEKECEK SAÇ MODELLERİNDEN KAÇININ

SAÇ ÇİZGİSİNİ ÇEKECEK SAÇ MODELLERİNDEN KAÇININ

Sıkı at kuyruğu, topuz, sıkı örgüler ve saç çizginizi oluşturan ince tüyleri çekerek seyrelmeye ve gerilemeye neden olabilir. Bu nedenle saç tellerinizin aşırı şekilde gerilmesine neden olan şekillendirmelerden uzak durabilirsiniz. 

YÜKSEK ISI UYGULAYAN SAÇ ŞEKİLLENDİRME ALETLERİ

YÜKSEK ISI UYGULAYAN SAÇ ŞEKİLLENDİRME ALETLERİ

Isı saç için genellikle zararlıdır. Saç tellerinin içindeki bağların kırılmasında ve saçta kırıklara neden olur. Saç düzleştirici veya saç maşası kullandığınız zamanlarda, saçınızın bir alanına çok uzun süre ısı uyguladığınızda her on saniyede bir hareket ettirdiğinizden emin olmalısınız. Saçınızı olabildiğince doğal bir şekilde kurumaya bırakın ve şekillendirme araçlarını kullanırken, aletlerin saçınıza vereceği hasarı azaltacak bir ısı ve koruyucu sprey kullanmaya özen gösterin.

KİMYASAL İŞLEMLERE KARŞI DİKKATLİ OLUN

KİMYASAL İŞLEMLERE KARŞI DİKKATLİ OLUN

Saçınızı kimyasal uygulama ile düzleştirmek, açmak ve saçınızı boyatmak saçınıza zarar verebilir, zayıflatabilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi veya incelmesi durumunda, her zaman doğal tarzınıza ve renginize uymaya çalışın. Düzenli olarak kimyasal işlem kullanıyorsanız, en iyi sonuçları elde etmek için saçınıza en az haftada bir kez derinlemesine bakım uygulayın.

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Demir, çinko ve B12 vitamini gibi yüksek vitamin ve mineral içeren yiyeceklerin tümü inceltilen saç tellerinin canlanmasına yardımcı olabilir. Diyetinizin bol miktarda yeşil yaprak, fındık, fasulye, balık ve yağsız et içerdiğinden emin olun. 

SAÇ SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRMEK UZMAN DESTEĞİ ALIN

SAÇ SAĞLIĞINI GÜÇLENDİRMEK UZMAN DESTEĞİ ALIN

Saç kaybı yaşanmaması ve saçın canlılığının korunması için uzmanlar tarafından kişiye özel saç analizi ve saç bakımı uygulanması gerekir. Saça doğru bakım yapılabilmesi, soruna sebep olan faktörlerin doğru tanımlanması ile mümkün olmaktadır. Saç bilim dalı uzmanları olan trikologlar saç sorunlarının sebeplerini teşhis etmek ve kişiye özel çözüm önerileri sunmak için yaklaşık 1 saat süren özel saç analizleri yapılabilmektedir. Bu analiz sonrasında saçın ihtiyacına göre özel olarak planlanan, farklı sorunları iyileştirmek üzere formüle edilmiş, cilt sorunlarını iyileştirici, genetik kaybı baskılayıcı, saç uzama hızını ve saç kalınlığını artırıcı, nitelikte bakım, şampuan ve toniklerle kişiye özel çözümler üretilebilir.

Kişiye özel planlanan trikolojik uygulamalar, saça besin taşıyan kan damar sisteminin görevini daha etkin şekilde yapabilmesini ve o bölgedeki hücre bölünmesinin devamlılığını sağlamayı amaçlar. Bu noktada zengin içerikli trikolojik bakımlar ve teknikler tercih edilir. Bunların anti-oksidan içeriği yönünden zengin olan Q enzim 10, Omega 3 ve 6 yönünden zengin yağ asitleri, Lysine tipi doku iyileştirici özelliği yüksek amino-asitler, kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi için lazer ve terapik uygulamalar yer almaktadır. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uzmanlardan diyabetli çocuk ebeveynlerine uyarı