Kadınlara yasak olan Okinanoşima Adası UNESCO’da

Japonya'da kadınların girmesine izin verilmeyen Okinanoşima adası, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alındı

11 Temmuz 2017, Salı 20:29
A A
Kyushu adası ile Kore yarımadasında yer alan Okinanoşima Adasına dini amaçlarla yalnızca erkekler alınıyor. Yaklaşık 700 metrekare büyüklüğündeki adaya, 1904-1905 yıllarında Rus-Japon savaşında hayatını kaybeden denizcileri onurlandırmak için her yıl 27 Mayıs'ta 200 kadar erkeğin girişine izin veriliyor.


NELER YAŞANDIĞINI ANLATMALARI YASAK


Adaya girişine izin verilen erkekler, soyunup arınma ayinine katılmak zorunda. Ziyaretçilerin adadan herhangi bir şey alması ya da adada neler yaşandığını anlatması yasak.Adanın listeye alınmasının ardından listede Japon kültür ve tabiat alanların sayısı 21’e yükseldi. Ada, Dünya Kültür Mirası Listesine girse dahi kadınların adaya giremeyeceği ifade ediliyor.  

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.