Önceki Fotolar

Kadınlarda çikolata kisti kısırlık nedeni!

Cinsel ilişki sırasında ağrı, adet sancısı gibi şikayetler endometriyozis denilen ve kısırlığa yol açan ciddi bir hastalığın habercisi. Prof. Dr. İsmail Çepni uyarıyor: “Ağrı ve sancınız 6 aydan uzun sürüyorsa bu risk akla gelmeli”

23 Nisan 2019, Salı 12:22 Son Güncelleme:
A A
YAPIŞIKLIK NE ANLAMA GELİYOR?

YAPIŞIKLIK NE ANLAMA GELİYOR?


Endometriyozis sonucunda meydana gelen kistler tüp, yumurtalık, rahim ve bağırsaklara tamamen yapışık halde bulunabilir. Bu durum gebelik oluşma aşamalarını olumsuz etkiler. Mesela bir kadının gebe kalabilmesi için tüp-yumurta ilişkisinin sağlam olması gerekir. Fakat endometriyozis tüpün ucunu kapatmışsa bu ilişki bozulur. Bu hastalığın özellikle ilerlemiş evrelerinde tüp-yumurtalık ilişkisi bozularak kısırlık oluşabilir. Erken evrelerde tüp yumurtalık ilişkisini bozmadan da salgılattığı özel maddelerle yumurtlama kalitesini etkileyerek gebe kalma potansiyelini azaltabilir.

DİĞER ADET AĞRILARINDAN NASIL AYIRT EDİLİR?

DİĞER ADET AĞRILARINDAN NASIL AYIRT EDİLİR?

Eğer 6 ayı aşkın adet sancısı veya cinsel ilişki sırasında ağrı oluyorsa akla endometriyozis gelmeli.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

HASTALIĞIN TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Karın içi yapışıklıklarının ve kistlerin tedavisi ameliyatla yapılır. Kist ameliyatı yaparken yapışıklık olmaması için gerekli tedbirler titizlikle alınmalı. Kalan yumurtalık dokusuna zarar vermemek çok önemli. Bir kist ameliyatında sağlam yumurtalık dokusuna gereksiz bir zarar, yumurtalık rezervinde azalmaya yol açabilir. Bu da daha sonra gebe kalma potansiyelini azaltır, özellikle tüp bebek tedavilerinde baş edemediğimiz problemleri beraberinde getirir. Bu yüzden laparoskopik cerrahi esnasında sağlam yumurtalık dokusuna hiçbir şekilde zarar verilmemesi lazım. Ayrıca ameliyat sonrasında yapışıklık riskini en aza indirgeyecek şekilde yumurtaların korunması hayati öneme sahip. Bu nedenle bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından bu ameliyat yapılmalı.

KAMERAYLA İZLENİP TEŞHİS EDİLİYOR

KAMERAYLA İZLENİP TEŞHİS EDİLİYOR

Hastanın şikayetleri öğrenilir. Daha sonra jinekolojik muayene ve vajinal ultrason yapılır. Vajinal ultrason çikolata kistlerini çoğunlukla gösterebilir. Kesin teşhis laparoskopi ile konulur. Bu yöntemle genel anestezi altında karın içine kamerayla bakılır. Gerekirse aynı anda tedavi de yapılır.

AMELİYAT SONRASI GEBE KALMA ORANI NEDİR?

AMELİYAT SONRASI GEBE KALMA ORANI NEDİR?

Kadının yaşı, endometriyozisin yaygınlığı, gebe kalamama süresi tedavinin başarısını etkiler. Laparoskopi yaptığımız hastalar gençse, 1 yıl kadar kendi halinde gebe kalma şansı veriyoruz. 1 yıl içinde yaklaşık olarak yüzde 50-60 oranında gebelik gerçekleşebilir. Gebelik elde edilemeyen olgularda da 1-1.5 buçuk yıl içinde tüp bebek tedavisi öneriyoruz.

İLAÇ TEDAVİSİ DE VAR MI?

İLAÇ TEDAVİSİ DE VAR MI?

Endometriyozisin oluşturduğu şikayetlere göre, örneğin kronik adet sancıları için birtakım ilaç tedavileri de kullanılıyor. Yalnız ağrı tedavisi ve gebelik isteği tedavisi çoğunlukla ayrı planlanır.


Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk / POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...