Önceki Fotolar

Kadınlarda çikolata kisti kısırlık nedeni!

Cinsel ilişki sırasında ağrı, adet sancısı gibi şikayetler endometriyozis denilen ve kısırlığa yol açan ciddi bir hastalığın habercisi. Prof. Dr. İsmail Çepni uyarıyor: “Ağrı ve sancınız 6 aydan uzun sürüyorsa bu risk akla gelmeli”

23 Nisan 2019, Salı 12:22 Son Güncelleme:
A A
KAMERAYLA İZLENİP TEŞHİS EDİLİYOR

KAMERAYLA İZLENİP TEŞHİS EDİLİYOR

Hastanın şikayetleri öğrenilir. Daha sonra jinekolojik muayene ve vajinal ultrason yapılır. Vajinal ultrason çikolata kistlerini çoğunlukla gösterebilir. Kesin teşhis laparoskopi ile konulur. Bu yöntemle genel anestezi altında karın içine kamerayla bakılır. Gerekirse aynı anda tedavi de yapılır.

AMELİYAT SONRASI GEBE KALMA ORANI NEDİR?

AMELİYAT SONRASI GEBE KALMA ORANI NEDİR?

Kadının yaşı, endometriyozisin yaygınlığı, gebe kalamama süresi tedavinin başarısını etkiler. Laparoskopi yaptığımız hastalar gençse, 1 yıl kadar kendi halinde gebe kalma şansı veriyoruz. 1 yıl içinde yaklaşık olarak yüzde 50-60 oranında gebelik gerçekleşebilir. Gebelik elde edilemeyen olgularda da 1-1.5 buçuk yıl içinde tüp bebek tedavisi öneriyoruz.

İLAÇ TEDAVİSİ DE VAR MI?

İLAÇ TEDAVİSİ DE VAR MI?

Endometriyozisin oluşturduğu şikayetlere göre, örneğin kronik adet sancıları için birtakım ilaç tedavileri de kullanılıyor. Yalnız ağrı tedavisi ve gebelik isteği tedavisi çoğunlukla ayrı planlanır.


Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk / POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...