Kadınlarda idrar kaçırmaya botoks tedavisi

Estetikte kullanılan botoks idrar kesesi kasının istem dışı kasılmasıyla meydana gelen kadınlarda idrar kaçırma sorununun tedavisinde de uygulanıyor

25 Ocak 2011, Salı 11:47
A A
Kadınlarda idrar kaçırmaya botoks tedavisi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, idrar kaçırmanın kadınların sosyal hayatı ve kendine güvenlerini olumsuz etkileyen en büyük sorunlardan biri olduğunu söyledi.

İdrar kaçırma sorununun istemsiz bir şekilde aksırma, öksürme, ıkınma gibi durumlarda karın içi basıncının artışına bağlı meydana gelebildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Yücel, bununla birlikte pek çok kişide ise idrar geldikten sonra tuvalete yetişememe şikayeti bulunduğunu kaydetti.

Kadınlardaki idrar kaçırma sorununun bir bölümünün istem dışı olduğuna işaret eden Doç. Dr. Yücel, bu kişilerin idrar kesesi kasının istem dışı kasılmasıyla aniden tuvalete gitme ihtiyacı hissettiklerini kaydetti.

Doç. Dr. Yücel, tüm kadınların üçte birinin idrar kaçırma sorunu yaşadığını belirterek, "Yani her 100 kadından yaklaşık 30’unda bu soruna rastlanıyor. İlerleyen yaşlarda bu oran üçte ikiye çıkıyor" dedi.

İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınların çoğu kez evden çıkmak istemediklerini belirten Doç. Dr. Yücel, bu kadınların çarşı-pazar dolaşamadıklarını, gittikleri alışveriş merkezlerinde de öncelikle tuvaletleri araştırdıklarını dile getirdi.

-15 DAKİKALIK BİR İŞLEM -

Doç. Dr. Yücel, kadınlarda sık tuvalete gitme ve tuvalete yetişmeme sorununu, botoks olarak bilinen "botulinum toksini"nin sinirleri geçici olarak felç etme özelliğinden yararlanılarak tedavi edilebildiğini dile getirdi.

İdrar kesesine girerek birkaç noktaya yaptıkları enjeksiyonun 15 dakikalık bir işlem olduğunu ve işlemin ardından kadınların 1 saat sonra evlerine giderek günlük yaşamlarına döndüklerini vurgulayan Doç. Dr. Yücel, botoksun etkisinin bir yıl sürdüğünü bildiren Doç. Dr. Yücel, arka arkaya 3 yıl enjeksiyon yapılan kadınlarda bir daha botoksa ihtiyaç duyulmadığını sözlerine ekledi.

Fatma Ünal / AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Seksi kalçaların sırrı!