Kadınların kabusu meme kanserinde erken tanı hayat kurtarıyor

Meme kanseri dünyada en çok ölüme neden olan kanserlerden biri. Her 8 kadından birinde meme kanseri görülüyor. Radyasyon Onkolojisi uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Okumuş meme kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında konuştu.

21 Ekim 2020, Çarşamba 13:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kanser hastalığı vücudumuzun birçok nedenle kontrol altına alamadığı, kontrolsüz hücre bölünmesidir.

Günümüzde kanser hastalığı en sık ikinci ölüm nedeni. Birçok faktöre bağlı olarak gelişiyor. Bu faktörleri değiştiren ve değiştirilemeyen faktörler olarak ikiye ayırıyoruz.

Değiştirilebilen faktörler: çevresel etkenler, beslenme alışkanlıkları, enfeksiyon ve kimyasal ajanlar ile sigara-alkol tüketimi.

Değiştirilemeyen faktörler ise yaş, cinsiyet, ırk ve genetik.

Fiziksel aktivite kanser gelişimini önlemede çok önemli bir koruyucu faktör. Haftada 75-100 dakika düzenli yürüyüşün meme kanser riskini yüzde 15 azalttığı görüldü.

Kadınlarda en sık görülen kanser türü meme kanseri. Her sekiz kadından birinde meme kanseri ile karşılaşıyoruz.

Aile öyküsü ve 50 yaş üzeri olmak riski arttırır. Ailede meme kanseri olması riskini yüzde 30-80 artırıyor. Bu nedenle bu grubun daha bilinçli olması gerekir. Meme kanserini erken yakalamak tamamen size bağlı. Burada kendi kendine meme muayenesi tümörü erken evrede tespit etmemizi sağlar.

Erkeklerde de rastlanıyor

Erkeklerde de rastlanıyor

Erkeklerde de meme kanserine rastlıyoruz. Her yüz kadın meme kanserine karşılık bir erkek meme kanseri görülüyor. Erkeklerde pek akla gelmediği ve meme muayenesi yapılmadığı için genelde kadınlara oranla daha geç evrede karşılaşılıyor. Erkeklerde de memede kitle veya koltuk altında kitle gibi bulgular veriyor.

Meme kanseri en sık memede kitle ile karşımıza çıkar ayrıca memede asimetri meme cildinde kızarıklık, şişlik, koltuk altında kitle şeklinde bulgu verebilir.

Eskiden tüm meme cerrahi olarak çıkarılırdı ve sonrasında bazı faktörlere bağlı olarak Kemoterapi ve Radyoterapi uygulanırdı. Güncel tedavi yaklaşımımız meme koruyucu olarak adlandırılan sadece tümörün alınmasıdır. Meme koruyucu cerrahide ilave olarak gözle görülemeyen tümör hücreleri ve geri kalan meme dokusu ışınlanarak organ koruması sağlanmaktadır.

Işın tedavisinde yani Radyoterapide son yıllarda büyük gelişmeler kaydededildi. Eskiden özellikle sol meme kanseri ışın tedavisinde kalp krizi riskinin arttığı görülmüş. Günümüzde ise yeni gelişen tekniklerle bu riski azaltılabilir. Sol meme kanseri için solunum kontrolü denilen teknik, kalp krizi riskini minimum seviyelere indiriyor.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hastalıkları kapıdan sokmamak için kışın nasıl beslenmek gerekiyor?