Kafaları karıştıran açıklama! Doktor Li öldü mü?

Koronavirüsünden etkilenen ilk 7 hastayı görüp, yapılan test sonuçlarının ardından bir mesaj yazarak insanları dikkatli olmaları konusunda uyarmaya çalışan doktor Li'nin öldüğü açıklandı. İlerleyen saatlerde hastaneden bir duyuru yapıldı. Yapılan duyuruda doktorun ölmediği, tedavisinin devam ettiği vurgulandı.

06 Şubat 2020, Perşembe 20:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Dünyaya ilk o duyurdu

Dünyaya ilk o duyurdu

Çinli doktor Li Wenliang oldu 30 Aralık'ta meslektaşlarına Wuhan'da bir deniz ürünleri marketinde çalışan 7 kişinin SARS benzeri bir virüse yakalandığını ve karantina altına alındıklarını duyurmuştu.

İşte doktor Li Wenliang'ın hikayesi

İşte doktor Li Wenliang'ın hikayesi

30 Aralık tarihinde genç doktor Li Wenliang Çin'in en yaygın mesaj uygulaması üzerinden tıp okulundan arkadaşlarına bir mesaj attı ve bu mesaj virüsün seyrine damgasını vurdu. İşte o mesajlar:

"Yerel bir deniz ürünleri pazarından 7 hasta SARS benzeri bir virüs nedeniyle hastanede karantina altında tutuluyor." 34 yaşındaki doktor yaptığı testlerin sonucunu görmesinin hemen ardından durumu şu şekilde açıklamıştı:

SARS salgını çok sayıda can almıştı

SARS salgını çok sayıda can almıştı

"Hastalık coronavirüsüne benziyor." SARS salgını, 2003 yılında Çin'de yüzlerce kişinin ölümüne neden olmuştu. Pekin hükümetinin salgını örtbas etmeye çalıştığı iddialar arasındaydı.

''Dikkatli olmaları konusunda uyarmıştım''

''Dikkatli olmaları konusunda uyarmıştım''

Doktor Li, "Sadece üniversitedeki arkadaşlarımı dikkatli olmaları konusunda uyarmıştım" ifadelerini kullanmıştı.. Ölümcül koronavirüs salgınının merkez üssü Wuhan'da çalışan doktor Li mesajında, arkadaşlarına sevdiklerini özel olarak uyarmalarını söylemişti.

''Cezalandırılacağımı fark ettim''

''Cezalandırılacağımı fark ettim''

Birkaç saat içinde Li'nin mesajlarının ekran görüntüleri, adı sansürlenmeden viral hale geldi. Li, "Çevrimiçi ortamda dolaştıklarını görünce kontrolüm dışında olduğunu ve muhtemelen cezalandırılacağımı fark ettim" açıklamasında bulunmuştu.

Yetkililerin sansür uyguladığı ifade ediliyordu

Yetkililerin sansür uyguladığı ifade ediliyordu

Mesajın yayılmasının ardından Li, Wuhan polisinin söylenti yayma suçlamasıyla karşı karşıya kaldı ve salgının ilk haftalarında bunu yaşayan tek sağlıkçı da o değil. Çinli yetkililerin, virüsün başlangıcından itibaren gerçeği söyleyip söylemediklerine bakılmaksızın, salgın hakkındaki bilgileri kontrol altına almak için bir sansür uyguladığı ifade ediliyordu.

Polisin suçlamalarına maruz kaldı

Polisin suçlamalarına maruz kaldı

Doktor Li de yazdığı bir mesaj nedeniyle Wuhan polisinin "dedikodu yayma" suçlamasına maruz kaldı ve baskılarla mücadele etmeye çalışmıştı.. Hastanede açıklamalarda bulunan Li, virüsün cumartesi günü kendisine de bulaştığını açıklamıştı.

Doktor Li öldü mü yaşıyor mu?

Doktor Li öldü mü yaşıyor mu?

Li'nin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Dünya Sağlık Örgütü, doktor Li'nin ölümünden derin üzüntü duyduklarını resmi Twitter adresinden duyurdu. Li'nin kaldığı hastane ise iddiaları yalanladı. Vuhan Merkez Hastanesi sosyal medyada hesaplarından doktorun durumunun kritik olduğunu ve hayatının kurtarılması için çaba harcandığını bildirdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Brezilya'da eski pembe dizi yıldızı kültür bakanı oluyor