Kafasındaki 'ben'den tespit ettiler

ABD Büyükelçiliği'nde bombayı patlatan Ecevit Şanlı'nın 16 yıl öncesine ait görüntüleri ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan da yaptığı açıklamada saldırganın kafasındaki 'ben'den tespit edildiğini söyledi

01 Şubat 2013, Cuma 19:37
A A

Katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin açıklama yapan Başbakan Erdoğan, saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın kafasındaki benden tespit edildiğini söyledi. Suriye'nin saldırıyla bir ilişkisi olduğunu düşünmediğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Geldiğimiz nokta, canlı bomba ilk personel girişini geçiyor. Geçtikten hemen sonra patlatıyor ve tabii bu patlama nedeniyle kendisi de hayatını kaybediyor. Şu ana kadar kafatasındaki bir ben onu açıkça ortaya koyuyor. Fakat yine de emin olabilmek için DNA testleri yapılacak. Bu testleri yarın sabah itibarıyla kesinleştirip nihai netice açıklanacak. Şu an elimizde kimlik bilgileri mevcut ancak nihai neticeyi aldıktan sonra açıklama yapılacak.  DHKP-C'li olduğu kesin. Daha önce bu kişinin yapmış olduğu bazı eylemler var."

GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nde üzerindeki bombayı patlatan Ecevit Şanlı'nın 16 yıl öncesine ait görüntüleri ortaya çıktı.

 

Ecevit Şanlı'nın 1997'de Harbiye ve Vatan Caddesi'ndeki 2 eylemde gözaltına alındığı belirlendi.  

AİLESİ ŞOKTA

ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen intihar saldırısında parçalanarak ölen DHKP-C militanı Ecevit Şanlı'nın ailesi Ordu’nun Gürgentepe İlçesi’ne bağlı Akören Köyü’nde yaşıyor. Ecevit Şanlı’nın 70 yaşındaki babası Sadık Şanlı oğluyla ise 15 yıldır görüşmediğini, askerliğini yaptıktan sonra yanlarından ayrılarak İstanbul’a gittiğini söyledi.

'NASIL BU İŞLERE BULAŞTI, BİLMİYORUM'

Olayı televizyondan öğrendiğini söyleyen baba Sadık Şanlı gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hiç görmedim. Gitti gideli haberim yok. Ben çobanım. 15 senedir hiç haber alamadım, buradan İstanbul’a gitmişti. Askerden sonra bir daha gelmedi. Göremedik. Bugün televizyondan duyduk. Bu zamana kadar İstanbul’daydı. Hükümete boynum eğri. Ben ne yapayım, benim haberim yok. Kendi kendini ateşe verdi. Allah bir. Benim devlete karşı boynum eğri. İstanbul’da abisi cenazesini almaya gidecek. Köye getireceğiz cenazesini. Kimsenin günahını alamam. Nasıl bu işlere bulaştı bilmiyorum" dedi.

İLKOKUL MEZUNU

Oğlunun ilkokul mezunu olduğunu ifade eden baba Sadık Şanlı, eşi Gülsüm Şanlı ile birlikte yaşadığını belirterek, "Kötüye hiçbir evladını yollar mı adam. 4 sene cezaevinde yattı. Devletin kestiği parmak acımaz" diye konuştu. 3 kız, 4 erkek babası olan Sadık Şanlı, 70 yaşındaki eşi Gülsüm Şanlı ile Gürgentepe’de yaşıyor.Ordu Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’na bağlı istihbarat ekipleri Gürgentepe İlçesi Akören Mahallesi’ndeki evine giderek Sadık Şanlı ve Gülsüm Şanlı çiftinin bilgisine başvurdu.

20 YAŞINDA TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ OLDU

Köyden ayrılıp İstanbul’a giden Ecevit Şanlı, 20 yaşlarında DHKP- C örgütüne girdi ve bir daha köyüne hiç dönmedi. 40 yaşındaki Ecevit Şanlı'nın  suç dosyası ise hayli kabarık.

AÇLIK GREVİNDE HASTALANMIŞ

Bir süre cezaevinde yatan, F Tipi Cezaevlerini protesto eylemi sırasında girdiği açlık grevinde hastalanıp Adli Tıp Kurumu raporuyla cezası 6 ay süreyle ertelenen Ecevit Şanlı, bu sürenin bitiminde cezaevine bir daha dönmedi.Ecevit Şanlı, gıyabında yargılandığı davada ’anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmak’ suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı, ancak yıllardır yakalanmadı. Bu sürede DHKP- C’nin birçok eylemine katılan terörist Ecevit Şanlı, bugün ABD Büyükelçiliği’ne düzenlediği intihar saldırısında parçalanarak öldü.

ORDU VALİLİĞİ’NİN AÇIKLAMASI

Ordu Valiliği dün akşam saatlerinde Ecevit Şanlı’nın kimliğini, ’DHKP- C terör örgütü mensubu ilimiz Gürgentepe- Akören nüfusuna kayıtlı, Sadık-Gülsüm oğlu 1973 Gölköy doğumlu’ ifadeleriyle açıkladı.
Valilik açıklamasında teröristin karıştığı eylemleri, gözaltına alınması ve tutuklanmasıyla ilgili şu bilgiler yer aldı: 

- 16 Temmuz 1997 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğüne lav silahı ile saldırı. 
- 14 Temmuz 1997 tarihinde Harbiye Orduevi’nin lav silahı ile vurulması. 
- 07 Ağustos 1997 tarihinde İstanbul İli Sarıyer İlçesindeki hücre evinde silah ve mühimmatlar ile birlikte yakalandı. 
- 11 Ağustos 1997 günü çıkarıldığı İstanbul DGM’nin kararıyla tutuklanarak cezaevine teslim edildi. 
- Cezaevinde bulunduğu süre içerisinde F Tipi Cezaevlerini protesto etmek maksadıyla ölüm oruçlarına başladı. 
- Rahatsızlandı, Adli Tıp Kurumu raporuyla cezasının infazı 6 ay ertelendi. Ancak süre bittikten sonra cezaevine dönmedi. 
- İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nce 10 Haziran 2002 tarihinde ’anayasal düzeni zorla değiştirmek’ suçundan ömür boyu hapse çarptırıldı, hakkında yakalama emri çıkartıldı.

DHA, TRTHaber, NTV

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.