Kahraman pilotlar kendini feda etti

Kahraman pilotlar kendini feda etti

Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndan havalanan T-37 tipi askeri eğitim uçağı, Güzelbahçe İlçesi'nde denize düştü. 2 pilot hayatını kaybetti

14 Temmuz 2011, Perşembe 13:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzmir’deki Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan bugün öğle saatlerinde eğitim uçuşu için havalanan T-37 tipi askeri eğitim uçağı, Güzelbahçe İlçesi’nde denize düştü. Pilotlar uçağı son anda evlerin üzerinden denize döndürerek muhtemel bir faciayı önledi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, uçak kalkıştan kısa bir süre sonra irtifa kaybederek, Güzelbahçe’de kıyıya 30 metre uçakta denize çakıldı. İçinde henüz rütbeleri ve kimlikleri açıklanmayan bir öğretmen ve bir öğrenci pilotun uçak düşmeden önce fırlatma koltuğu ile uçağı terkedemedikleri belirtildi.

Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye arama kurtarma helikopterleri ve sivil savunma ekipleri sevk edildi. Balık adamlar uçağı deniz dibinde arama çalışmalarına başladı. Türk Hava Kuvvetleri’nde başlangıç jet uçağı olarak kullanılan T-37’ler, 1964 yılında hizmete girdi.

Bu uçaklar, Ankara merkezli Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAİ) Tesisleri’nde üretilen Güney Koreli KAI şirketinin tasarımı pervaneli KT-1 tipi uçaklarla değiştiriliyor.

İKİ PİLODUN CESEDİNE ULAŞILDI

İzmir’de Çiğli Hava Üssü’nden eğitim uçuşu için kalktıktan kısa süre sonra henüz bilinmeyen nedenle Güzelbahçe’de sahile 30 metre açıkta denize çakılan askeri eğitim uçağındaki pilotların Yüzbaşı Hasan Öztürk ve Teğmen Erol Er olduğu açıklandı.

Denize gömülen uçaktan çıkamadıkları sanılan pilotlara ulaşılmaya çalışılıyor.

VALİDEN AÇIKLAMA


İzmir Valisi Cahit Kıraç, Çiğli 2. Ana Jet Üs Uçuş Eğitim Merkez Komutanlığı'ndan havalanan T 37 eğitim uçağının, saat 12.10'da Güzelbahçe ilçesi açıklarında denize düştüğünü kaydetti.

PİLOTLAR UÇAĞIN BİNALARIN ÜZERİNE DÜŞMESİNİ ÖNLEDİ

Askeri T-37 tipi jet eğitim uçağının son anda denize doğru döndüğü ortaya çıktı. Görgü tanıklarının ifadesine göre, eğitim uçağı, İzmir Körfezi’ni katettikten sonra muhtemel teknik bir arıza nedeniyle kalkış yaptığı Çiğli’ye dönmeye karar verdi.

Bu sırada uçak Güzelbahçe üzerinde hızla irtifa kaybetmeye başladı. Pilotlar olası bir facianın önlenmesi için uçağı son anda denize doğru yönlendirdi.

T-37 tipi eğitim uçağı, sahilden 30 metre açığa denize vurdu. Bu sırada son ana kadar uçağı yönlendirmeye çalışan pilotlar fırlatma koltuğunu kullanamadı.

Bölgeye hemen arama kurtarma helikopteri sevk edilirken, Deniz Polisi ile Sahil Güvenlik de uçağın düştüğü alana geldi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER AK Parti’den kanun teklifi! Türkiye ile Mısır arasında dostluk grubu…