Kahramanlar konuştu

Van Filo Komutanlığının güvenlik operasyonlarında görev almakla yetinmeyen kahraman pilotları, helikopterlerle yaptıkları kurtarma operasyonunda her yıl yüzlerce hayat kurtarıyor

A A
Kahramanlar konuştu

Van Jandarma Filo Komutanlığı bünyesinde iç güvenlik harekatlarında görev alan kahraman pilotlar, bir taraftan halkın huzuru için çaba gösterirken, diğer taraftan da acil durumda yardım bekleyen vatandaşın hayatını kurtarıyor.

Bölgede yıllardır yaşanan terör olaylarına karşı vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak için kahramanca görev yapan Mehmetçik, aynı zamanda zorlu doğa koşullarında yaralanan, hastalanan ve mahsur kalan vatandaşların hayatını kurtarmak için tüm imkanlarını seferber ediyor.

2011 yılında Van’da meydana gelen 2 büyük deprem felaketinde lokomotif görevi üstlenen, hem kente gelen yardım malzemesi ve ekiplerinin karşılanarak olay yerine nakledilmesi, hem de yaralıların olay yeri ve hastanelerden alınarak çevre illerdeki sağlık kuruluşlarına sevk edilmesini sağlayan Van Jandarma Filo Komutanlığı, 2012-2013 yıllarında zorlu doğa ve hava koşullarına rağmen toplam 60 vatandaşa arama kurtarma ve sıhhi tahliye hizmeti verdi.

"VATANDAŞIMIZIN HİZMETİNDEYİZ"

İç güvenlik harekatlarının yanı sıra, zorlu coğrafik koşullarda mahsur kalan, hastalanan vatandaşlara arama-kurtarma, sıhhi tahliye görevlerini icra ettiklerini belirten Van Jandarma Filo Komutanı Jandarma Pilot Yarbay Samim Yiğit, vatandaşların bağlı bulundukları mülki amirlikler vasıtasıyla kendilerine ulaşabileceklerini bildirdi.

Vatandaşların kolaylıkla bu hizmeti alabileceğini aktaran Yiğit, "Van Jandarma Filo Komutanlığınca, emniyet ve asayiş hizmetlerinde havacılık hizmetlerinin sağlanması maksadıyla, operasyon, personel ve malzeme nakli, komuta kontrol, konvoy himayesi ve sıhhi tahliye görevleri icra etmektedir. İç güvenlik harekatlarının yanında vatandaşlarımıza arama kurtarma konusunda da hizmet veriyoruz" dedi.

2011 yılında Van ve Erciş’te yaşanan depremler sonrasında Filo Komutanlığı olarak, deprem sonrasında yaralanan 84 vatandaşın en yakın sağlık kuruluşuna sevkini gerçekleştirdiklerini anımsatan Yiğit, Van’da konuşlu bulunan Sağlık Bakanlığı hava ambulansının gündüz şartlarındaki meteorolojik olaylara hassasiyeti, gece şartlarında uçuş kabiliyetlerinin olmaması nedeniyle Filo Komutanlığı tarafından, 2012 yılı içinde gündüz 5, gece 2 saat olmak üzere toplam 7 saat uçuşla 22 vatandaşa sıhhi tahliye hizmeti verildiğini açıkladı.

SİMGELERİ VAN GÖLÜ CANAVARI

Van Gölü’nde yaşadığı iddia edilen Van Gölü Canavarı’nın resmini kendilerine arma olarak belirlediklerine de dikkati çeten Yiğit, birlik olarak Van ilinin bir miti olarak ortaya konan Van Gölü Canavarı amblemini kullanmayı öngördüklerini ve bunun da çok büyük ilgi gördüğünü vurguladı.

Bu şekilde anılmaktan dolayı mutlu olduklarını da bildiren Yiğit, sıhhi tahliye kapsamında yapılan hasta kurtarma operasyonlarında özellikle doğum yapan kadınların çocuklarına pilot ya da teknisyenlerin isimleri verdiğini ve bunun motivasyonlarını daha da arttırdığını belirterek, şöyle konuştu:
"Bu, bizim için çok büyük bir motivasyon kaynağı. Vatandaşlarımızın bu konuda uçuş mürettebatımıza büyük teveccühleri var. Pilot ya da teknisyen arkadaşların isimlerini vererek bu konuda bizleri taltif ediyorlar. Bu da bizler için görevleri çok daha özel ve motive edici hale getiriyor. Bölgedeki iç güvenlik harekati haricindeki arama kurtarma ve sıhhi tahliye görevleri bizim çok özen gösterdiğimiz görevler. Bizim büyük bir motivasyonla giderek, halkımızın daha fazla yanında olma imkanı bulduğumuz görevler bunlar ve 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vererek, bu görevlere gönülden bağlı olarak koşturuyoruz."

HASTA YAKINIIN BAL HEDİYESİ DUYGULANDIRDI

Görev yaptığı süre boyunca bir çok hasta kurtarma operasyonuna katıldığını açıklayan Yiğit, Şırnak’ta bir doğum hastasını kurtardığı görevi hiç unutamadığını anımsattı.

Unutamadığı görevi anlatan Yiğit, Şırnak’ın bir mezrasında acil müdahale edilmesi gereken bir doğum hastasının olduğu ihbarının geldiğini ve hava şartlarının hassas olmasına rağmen görevi yerine getirdiklerini belirtti.

Yiğit, "Hava şartlarının hassas olması, konuyu ekibimle tekrar teyit etmeme ihtiyaç gösterdi. Herkes görevi denemekle ilgili ortak görüşünü beyan ettikten sonra çok zor şartlarda o mezradan bayanı tahliye etmeye çalışıyorduk. O sırada birinin yaklaşarak kapımı çaldığını gördüm. Helikopter gürültüsünden dolayı sadece işaretle ne olduğunu sordum. Bana bir paket vererek geri gitti. Hastayı Şırnak’a götürdük ve hastaneye sevkini sağladıktan sonra kutuda bal olduğunu fark ettik. Sonradan öğrendiğim kadarıyla paketi veren hanım efendinin kocasıymış. Bize olan minnettarlığını ifade etmek adına böyle bir hediye takdim etti. Şu ana kadar ben ve ekibinim yediği en tatlı baldı diyebilirim" şeklinde konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri olarak gece gündüz her şartta milletin hizmetinde olduklarını belirten Yiğit,vatandaşların bağlı bulundukları mülki amirlikler vasıtasıyla kendilerine ulaşabileceklerini vurguladı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Köpek ırkları birbiriyle yarıştı